Przydomowe oczyszczalnie ścieków - jak działają?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba stanowią instalację przepływową. Proces oczyszczania zanieczyszczeń odbywa się w specjalnym zbiorniku, który może być podzielony nawet na kilka komór. To właśnie tam zachodzą procesy przy udziale bakterii beztlenowych oraz tlenowych, których zadaniem jest pozbycie się wszelkich nieczystości. Oczyszczone w ten sposób ścieki mogą następnie trafić ponownie do środowiska naturalnego, a więc zostają odprowadzone do gleby, rzeki lub np. można wykorzystać je do uzupełnienia oczka wodnego itp. Przydomowe oczyszczalnie ścieków dzielą się ze względu na rodzaj osadnika, wielkość zbiornika czy wydajność całego systemu.
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię?
W kontekście funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków dużo mówi się o ich największych zaletach, czyli przede wszystkim niskich kosztach użytkowania, bardzo dużej skuteczności oraz bezawaryjności. Na uwagę zasługuje też to, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są w praktyce niemal bezobsługowe, a wyjątek od tej reguły stanowi konieczność usunięcia ze zbiornika raz lub dwa razy w roku resztek osadowych. Jednym z największych atutów oczyszczalni jest ich proekologiczny charakter, ponieważ wszelkie procesy, jakie tam zachodzą, są w pełni biologiczne. Aby wszystko działało tak, jak należy, trzeba jednak w odpowiedni sposób dbać o oczyszczalnię, a konkretnie zwrócić uwagę na to, co trafia do kanalizacji. Najlepszym wyjściem jest unikanie wszelkiego typu chemicznych substancji, a jeśli chcemy wpuścić do oczyszczalni środki czystości, postawmy na naturalne produkty. Chodzi w szczególności o biodegradowalne żele do WC, płyny do naczyń, a nawet ekologiczne tabletki do zmywarek.
Czego unikać przy używaniu przydomowej oczyszczalni ścieków?
Pamiętajmy, że wszystko, co trafi do kanalizacji, znajdzie się też w oczyszczalni, dlatego lepiej unikać różnego typu substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na jej działanie. Przykładem są wszelkie oleje, rozpuszczalniki, smary, kwasy, farby i właśnie środki chemiczne. Zamiast tego warto co jakiś czas nalać do zlewu środki, które zawierają w swoim składzie pozytywne bakterie, czy organizmy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków.