Współczesna stomatologia estetyczna daje wiele możliwości skorygowania uzębienia, a co za tym idzie – przywrócenia pięknego uśmiechu. Wśród wielu oferowanych metod, bardzo popularne są bonding i licówki. Oba rozwiązania poprawiają estetykę zębów, różnią się jednak metodą wykonania, funkcjonalnością i trwałością.
Zarówno bonding, jak i licówki to dobre rozwiązanie do korygowania wad zgryzu, problemów z przebarwieniami czy uszkodzonymi zębami. Jeden i drugi zabieg wykonuje się wyłącznie na zębach zdrowych, które nie są zajęte przez próchnicę ani nie występują w nich żadne inne zmiany chorobowe. Zanim zdecydujesz się na bonding lub licówki, warto poznać zalety i wady każdego z rozwiązań.
Różne metody, podobny efekt
Pod względem efektu wizualnego bonding i licówki sprawdzają się dosyć podobnie. Bonding jest metodą, która pozwala na korygowanie uśmiechu przy użyciu żywicy kompozytowej. Wykorzystuje się w tym celu jej zdolność wiązania z powierzchnią zęba. Dzięki temu można wyrównać zęby, poprawić ich kształt, a nawet odbudować drobne ubytki. Kompozyt jest nakładany na ząb warstwami, a następnie modelowany w celu uzyskania naturalnego kształtu zęba i utwardzany za pomocą specjalnej lampy. Licówki są natomiast cienkimi płatkami materiału – akrylu, kompozytu lub porcelany – które nakłada się na przednią powierzchnię zębów. Podobnie, jak bonding, licówki pozwalają na ukrycie nierówności, wad zgryzu, przebarwień czy innych problemów estetycznych. Do ich założenia konieczne jest jednak oszlifowanie zębów, jest to więc zabieg nieodwracalny. Nie da się zdjąć licówek i powrócić do stanu sprzed ich założenia. Można je natomiast po kilku czy kilkunastu latach wymienić na nowe.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Stojąc przed wyborem: bonding czy licówki, warto wziąć pod uwagę nie tylko efekt, jaki chcemy uzyskać, ale również kwestię trwałości, ceny oraz czasu, jaki planujemy spędzić w gabinecie stomatologicznym. Bonding pozwala na ograniczenie się do jednej wizyty, jest też tańszą opcją niż licówki. Jego słabą stroną jest natomiast trwałość – żywica kompozytowa przetrwa na zębie w niezmienionym stanie maksymalnie kilka lat. Licówki, szczególnie wykonane z porcelany, to rozwiązanie, które ma zdecydowanie wyższą, nawet kilkunastoletnią trwałość. Są też wytrzymałe, odporne na przebarwienia i przed długi czas prezentują się tak samo dobrze, jak tuż po ich założeniu. Jeśli zależy Tobie na długoterminowym efekcie, licówki będą lepszym rozwiązaniem niż bonding.