Polskie legendy muzyczne, które nadal tworzą

Ci muzycy wydają kolejne płyty nawet po 40 latach od swojego debiutu. Stali się kultowymi postaciami na scenie muzyki polskiej i nie zamierzają rezygnować z tego tytułu. Kto należy do tego grona? Jakie polskie legendy muzyczne wciąż tworzą?

Dżem

Jeśli chodzi o rockową klasykę gatunku, musimy wymienić jeden z najpopularniejszych zespołów sceny polskiej. Charakterystyczne utwory Dżemu znają w końcu wszyscy. Grupa została założona w 1973 roku, ale oficjalnie zadebiutowała dopiero w 1980 roku podczas festiwalu w Jarocinie. Mówiąc o twórczości zespołu, należy zaznaczyć, że ich muzyka balansuje na granicy rocka z bluesem. Historia Dżemu jest bardzo barwna, choćby z uwagi na liczne trasy i często zmieniający się skład muzyków. Na szeroką dyskografię grupy składa się m.in. ponad 15 albumów studyjnych, a także wiele wydań koncertowych i singli. Fani Dżemu docenią z pewnością nowe płyty winylowe, które świetnie sprawdzą się także dla wszelkich kolekcjonerów. Obecnie Dżem wydaje głównie reedycje swoich poprzednich albumów, ostatnia „Detox” została nagrana jeszcze w 2022 roku.

Lady Pank

Kolejnym zespołem o charakterze rockowym, którego nie sposób pominąć, jest Lady Pank. Ich kultowych piosenek słuchają wszystkie pokolenia. Liczne przeboje stały się nieodłącznym elementem popkultury, która chętnie sięga po twórczość tej grupy. Zespół założony w 1981 roku ma za sobą już ponad 40 lat działalności muzycznej. Debiut Lady Pank okazał się ogromnym sukcesem, ale ich złote lata przypadają na 1983-1986, które były najbardziej intensywne dla grupy. Od wydania swojej pierwszej płyty muzycy nie zwalniają tempa, co cieszy ich rzeszę fanów.

Beata Kozidrak

Równie długim stażem na scenie może pochwalić się Beata Kozidrak. Na początku występowała jako wokalistka jednego z najbardziej znanych zespołów, czyli Bajmu założonego w 1978 roku wspólnie ze swoim bratem. Twórczość grupy ma ogromny wpływ na popkulturę do dziś. Od 1998 roku jest także solistką. Przez lata kariery zdobyła wiele nagród muzycznych, a przy tym trzy podwójnie platynowe płyty, jedną platynową oraz złotą, stając się przy tym jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarek. Czynnie koncertuje – również z Bajmem – i nagrywa kolejne płyty. Premiera najnowszego albumu solowego Beata Kozidrak 4B ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Artur Rojek

Artur Rojek jest częścią sceny polskiej muzyki od wczesnych lat 90. W 1992 założył zespół The Freshmen, który znamy obecnie pod nazwą Myslovitz. Był nie tylko wokalistą i gitarzystą grupy, ale i autorem tekstów i kompozytorem muzyki. W 2012 roku rozpoczął karierę solową. Choć muzyk posiada w swojej dyskografii jedynie 3 albumy solowe, w tym 2 studyjne, chętnie współpracują z nim młodsi wykonawcy, którzy królują na polskiej scenie dopiero od niedawna. Artur Rojek to częsty gość nie tylko na płytach innych piosenkarzy i piosenkarek, ale także na wielu koncertach. Poza tym jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym OFF Festivalu, na którym cyklicznie występują przedstawiciele szeroko pojętej muzyki alternatywnej.