Czy wiesz, że stres oksydacyjny może być źródłem wielu chorób? Dochodzi do niego, kiedy w organizmie jest zbyt duża ilość wolnych rodników, a jednocześnie zbyt mało przeciwutleniaczy, które je neutralizują. Jednym z najsilniejszych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki jest kwas alfa-liponowy. Na co pomaga i jak go przyjmować? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.
Czym jest kwas alfa-liponowy?
Kwas alfa-liponowy, w skrócie nazywany ALA, został przez naukowców okrzyknięty „uniwersalnym antyoksydantem”. Tym, co wyróżnia go od innych antyoksydantów, jest zdolność rozpuszczania się zarówno w wodzie, jak i tłuszczach. Dzięki temu może zapewnić ochronę antyoksydacyjną w znacznie szerszym zakresie. W ludzkim organizmie kwas ALA odgrywa dwie role – silnego przeciwutleniacza oraz związku wspomagającego przemianę składników odżywczych w energię.
Początkowo kwas alfa-liponowy był uważany za witaminę, ponieważ pod względem strukturalnym przypomina witaminy z grupy B. Ze względu jednak na fakt, że może być on syntetyzowany w naszym organizmie (w mitochondriach), został przypisany do grupy kwasów tłuszczowych. Liczne badania wykazały, że najlepsze wykorzystanie potencjału tego składnika dzieje się poprzez suplementację. Kwas alfa-liponowy w postaci suplementu jest dostępny m.in. na Mito-Pharma.pl.
Na co pomaga kwas alfa-liponowy?
Stres oksydacyjny to stan, w którym w organizmie znajduje się zbyt wiele wolnych rodników. Ich obecność jest niebezpieczna – przyśpieszają one procesy starzenia, przyczyniają się do szybszego obumierania komórek, zaburzają pracę różnych organów, a do tego negatywnie wpływają na odporność. Do ich zwalczania potrzebne są silne antyoksydanty – kwas alfa-liponowy skutecznie eliminuje wolne rodniki m.in. poprzez pobudzenie syntezy glutationu. W efekcie obniża się stres oksydacyjny.
Kwas ALA wykazuje również działanie przeciwcukrzycowe. Nie tylko poprawia insulinowrażliwość, ale także obniża stężenie glukozy we krwi. Oprócz tego aktywuje inne istotne przeciwutleniacze obecne w organizmie – witaminę C i E. Dzięki obecności kwasu alfa-liponowego ich działanie wewnątrz komórek przynosi lepszy efekt.
Ponadto kwas alfa-liponowy:
- wspomaga regenerację wątroby;
- zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób serca;
- zwiększa produkcję glikogenu w mięśniach;
- minimalizuje negatywne skutki nikotyny;
- korzystnie wpływa na metabolizm, zmniejsza apetyt;
- poprawia pamięć;
- zmniejsza stan zapalny.
Jak przyjmować kwas alfa liponowy?
Preparatu z kwasem alfa-liponowym nie należy przyjmować razem z posiłkiem, ponieważ znacząco zmniejsza to jego biodostępność – najlepiej spożyć suplement na czczo, 30 minut przed jedzeniem lub około 2 godziny po posiłku. Dodatkowo inne leki bądź suplementy zaburzają jego przyswajanie, dlatego powinno się go przyjmować zawsze osobno.
W przypadku osób cierpiących na choroby tarczycy przyjmowanie suplementu z kwasem ALA należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kwas alfa-liponowy obniża działanie hormonów tarczycy oraz zmniejsza działanie leków stosowanych w terapii chorób tarczycy. Natomiast pacjenci diabetologiczni podczas suplementacji powinni kontrolować zmiany w stężeniu glukozy w krwi, aby uniknąć hiperglikemii.
O czym jeszcze pamiętać podczas stosowania kwasu alfa-liponowego? By nie przekraczać zalecanej dawki – bezpieczna i skuteczna porcja wynosi maksymalnie 300 mg na dzień. W przypadku zwiększenia dawki mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak biegunka, bóle brzucha, nudności czy alergie.