Wszystko, co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

2 min czytania
Wszystko, co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

Wszystko, co trzeba wiedzieć o filtrach oleju

Filtr oleju jest podzespołem, bez którego sprawnie nie mogłoby działać wiele maszyn. Jest on przy tym stosunkowo prostą konstrukcją. Sprawdź, do czego służy i jak działa filtr oleju.

Do czego służy filtr oleju?

Filtr oleju silnikowego to element poprawiający długość bezawaryjnej eksploatacji pojazdu. Bez niego niemożliwe jest sprawne działanie silnika. Jego częścią jest miska, w której gromadzi się ciecz. Pierwszym elementem odsiewającym zanieczyszczenia jest sito. Odpowiada ono za zatrzymywanie największych drobin.

Wstępnie oczyszczony olej silnikowy trafia następnie do filtru puszkowego. Zawiera on wkład, który zatrzymuje fragmenty o wielkości nawet 1/50 milimetra. Dzięki temu w filtrze zatrzymywane są nawet najmniejsze drobinki piasku i produktów powstałych w wyniku ścierania się silnika.

Jak zbudowany jest filtr oleju?

Z zewnątrz filtr oleju jest podobny do puszki napoju. W jego wnętrzu znajduje się papier filtracyjny, zawór bezpieczeństwa i uszczelka. Całość przykryta jest gwintowaną pokrywą.

Papier filtracyjny wykonywany jest z celulozy, włókna szklanego lub włókniny poliestrowej. Poddaje się go plisowaniu. Kształt harmonijki zwiększa bowiem jego powierzchnię. Nie zawsze jednak cały olej przechodzi przez papier. Jako że ewentualny zator może być niebezpieczny, w filtrach montuje się zawory bezpieczeństwa. Otwiera on przepływ nieoczyszczonego oleju, zapobiegając zatarciu silnika lub rozerwaniu wkładu.

Niekiedy w filtrach oleju są też dodatkowe zawory. Jeden z nich, EKO, blokuje wyciekanie czystego oleju. Tę samą funkcję w przypadku nieoczyszczonej cieczy pełni zawór przeciwzwrotny. Ta część nie zawsze jest potrzebna. Spotkać ją można w filtrach zamontowanych bokiem lub dołem do silnika.

Jak często wymieniać filtr oleju?

Nie ma uniwersalnej rady, kiedy należy wymieniać filtr oleju. Zależy to od typu i modelu pojazdu. Precyzyjną informację na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu. O wymianie filtra trzeba bezwzględnie pamiętać. W przeciwnym razie ryzykujesz zwiększeniem jego ciśnienia. To z kolei skutkuje rozerwaniem lub zgnieceniem elementu. Zbyt rzadka wymiana jest też przyczyną wycieków oleju i zatarć silników.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji naprawy, skorzystaj z oferty Filterland. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz filtry oleju do różnych typów pojazdów. Z bogactwa wyboru mogą skorzystać też osoby i firmy poszukujące części do innych typów maszyn np. pomp próżniowych i hydraulicznych oraz filtrów kabin lakierniczych.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf