Dlaczego i kiedy wymieniać filtry w maszynach budowlanych?

Jeśli pracujesz w branży budowlanej, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo zaawansowane technologicznie są maszyny robocze. Znacznie usprawniają pracę ludzkich rąk, ale aby działały poprawnie przez długi czas, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jedną z czynności obowiązkowych jest wymiana filtrów. Dlaczego?

Czym są filtry w maszynach budowlanych?

Filtry w maszynach budowlanych występują, m.in. w koparkach czy betoniarkach. Pełnią funkcję ochronną urządzeń. Są elementami odpowiedzialnymi za oczyszczanie paliwa czy powietrza przepływającego przez daną maszynę. Odseparowują wszelkie zanieczyszczenia w postaci pyłów czy kurzu, dzięki czemu maszyna może działać prawidłowo. Na budowach szansa na dostanie się ziemi, piachu czy pyłu do wnętrza urządzeń jest ogromna, dlatego sprawne filtry są niezbędne.

Konieczność wymiany filtrów

Filtry trzeba wymieniać regularnie po to, aby maszyny mogły jak najdłużej służyć na budowie. Czysty filtr to gwarancja prawidłowego funkcjonowania urządzeń. Zanieczyszczony może natomiast obciążać maszynę i zaburzać jej działanie, co nierzadko prowadzi do uszkodzeń, a nawet trwałych zniszczeń. Gdy filtr jest brudny, maszyna budowlana pracuje znacznie słabiej, a jednocześnie zużywa dużo energii i zasobów potrzebnych do działania (oleje, paliwo). Pojawia się także ryzyko zatarć czy awarii. Niezależnie od tego, czy w danym urządzeniu znajduje się filtr paliwowy, powietrzny czy olejowy – trzeba go wymieniać, aby urządzenie mogło działać.

Wymiana filtrów w maszynach budowlanych – jak często?

Podstawową zasadą w częstotliwości wymiany filtrów jest regularność. Tylko ona jest w stanie zapewnić maszynie długotrwałe i prawidłowe funkcjonowanie. Czas wymiany filtrów może zależeć od rodzaju maszyny, jakości filtra i częstotliwości jej użytkowania. Bezpiecznym rozwiązaniem jest kontrolowanie stanu filtrów podczas okresowych przeglądów maszyn. Zwykle przy zakupie sprzętu klient dowiaduje się, jak częstą wymianę zaleca producent.

Warto kierować się instrukcjami zarówno maszyn, jak i filtrów, ale także własną intuicją. Choć częstotliwość może być różna, to średnio można przyjąć, że wymianę filtrów należy przeprowadzać co kilka miesięcy. Zaletą tych elementów jest nie tylko to, że dbają o prawidłowe działanie maszyny, ale także ich niska cena – zwłaszcza w porównaniu do napraw uszkodzonych sprzętów. Regularna wymiana to klucz do niezakłóconej pracy oraz oszczędności, dlatego nie warto jej ignorować.