Dlaczego złoty słabnie?

Nie sposób nie zauważyć, że polski złoty słabnie z miesiąca na miesiąc, zwłaszcza w porównaniu do najpopularniejszych zagranicznych walut. Przyczyna tego stanu wynika zarówno z działań rządu, jak i wydarzeń, które rozgrywają się na międzynarodowym rynku finansowym. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

Dlaczego złotówka straciła na wartości?

Złotówka przez kolejne miesiąca coraz silniej traciła na wartości. Początkową przyczyną tego stanu było obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Osoby chcące oszczędzać, nie są w stanie efektywnie tego robić. Rosnąca inflacja doprowadziła do tego, że niskie oprocentowanie na popularnych lokatach bankowych nie zachęca do tego, aby gromadzić pieniądze. Ludzie chcą więc zarówno więcej wydawać, jak i muszą liczyć się z wizją tego, że ich zarobki nie nadążają za wzrastającymi cenami.

Spadł także popyt na kredyty. Firmy mniej inwestują i starają się ograniczać produkcję. Na horyzoncie pojawia się więc wizja recesji. Tym samym zagraniczne podmioty niechętnie podpisują umowy z polskimi dostawcami i producentami. Polska gospodarka jest bardzo ściśle powiązana z zagranicznymi rynkami. Nawet niewielkie zmiany w imporcie i eksporcie wpływają na znaczne wahania wartości zagranicznych walut, zwłaszcza euro oraz dolara.

Czy złoty będzie dalej słabł?

Eksperci przypuszczają, że złoty osłabnie tylko do określonej kwoty. Następnie pozostanie przez pewien czas na stabilnym, ale niskim poziomie. Dopiero po kilku miesiącach kryzysu można spodziewać się, że będzie zyskiwał na wartości w porównaniu do najsilniejszych zagranicznych walut. Nie należy jednak szybko liczyć na taki scenariusz. Tym bardziej, że problemem jest nieprzerwanie trwający konflikt militarny oraz rosnące ceny surowców energetycznych. Są one tym większe z uwagi na embarga handlowe. Największym zagrożeniem dla złotówki jest głównie silny dolar. Nic dziwnego, ponieważ dynamicznie zmieniająca się sytuacja na europejskim rynku tylko w minimalnym stopniu dotyczy amerykańskiej gospodarki.

Co zrobić, aby uniknąć straty wartości pieniądza?

Wiele osób szuka efektywnych sposobów na ochronę wartości pieniądza. Najciekawszym sposobem jest inwestycja w zagraniczną, silną walutę, na przykład w dolara. Inwestycja musi być jednak zrobiona w odpowiednim momencie. Eksperci radzą, aby poczekać do chwili, w której wartość potrzebnej nam waluty spadnie. Zakup dolarów, euro oraz innych środków pieniężnych można obecnie zrealizować szybko przez internet, korzystając z usług popularnych kantorów online. Aktualne kursy walut sprawdzisz na https://dollarro.com/pl/kursy