Jaki uchwyt do projektora warto wybrać?

W każdym miejscu, gdzie projektor jest jednym z głównych elementów wyposażenia, doskonale sprawdzi się specjalny uchwyt – ścienny bądź sufitowy. Alternatywą są oczywiście także mobilne statywy. Te sprawdzą się szczególnie w przypadku wykorzystywanych na coraz większą skalę mobilnych rzutników multimedialnych.

Wydawać by się mogło, że uchwyt do projektora jest to tylko element dodatkowy, pewne wsparcie dla prawidłowego ustawienia naszego sprzętu. Poniekąd tak jest, natomiast wiele zależy od tego na jaki rodzaj uchwytu postawimy, ponieważ nie każdy sprawdzi się w naszym przypadku. Należy znać możliwości jakie są dla nas dostępne, aby być w stanie wyodrębnić zdecydowanie najlepszą opcję.

Uchwyt do projektora multimedialnego – mamy w czym wybierać

Wzrost popularności projektorów, jako zastosowanie domowe sprawia, że rzutniki ustawiane są przez nas na zwykłych stolikach, czy też innych prostopadłych do ekrany blatach. Często sięgamy po takie rozwiązanie zaraz przed samą projekcją i ma to swoje zalety. To wygodne rozwiązanie, kiedy rzutnik jest mobilny. Jeśli jednak ma być on stałym elementem wyposażenia konkretnego pomieszczenia, z pewnością zależy nam na pełnym komforcie, a co za tym idzie także jakości obrazu. Prawidłowe ustawienie projektora przekłada się bowiem na te dwa czynniki i to w dużym stopniu.

Mając to na względzie producenci oferują naprawdę wiele akcesoriów, a to w postaci specjalnych uchwytów na rzutniki, które umożliwiają instalację rzutnika dosłownie wszędzie. Jakie uchwyty mamy do wyboru?

Sufitowy uchwyt do projektora

Ta grupa uchwytów jest zdecydowanie najliczniejsza. Sufitowe uchwyty do projektora można spotkać w przeróżnych rozmiarach i konfiguracjach. Co więcej, dostępne modele są przeznaczone do pomieszczeń wysokich, posiadają specjalne belki i wysięgniki. Dla mniejszych pomieszczeń, dedykowane są po prostu krótkie oraz kompaktowe wersje. Niektóre z nich wyposażone zostały w specjalną funkcję obrotu i regulację pochylenia projektora. Te zaawansowane wersje pozwalają też na regulację wysokości, a konstrukcja ich często umożliwia też na wygodne schowanie i zabezpieczenie przewodów. Standardowy uchwyt sufitowy ma płytę oraz ramiona montażowe, dzięki którym można przykręcić rzutnik. Jest to bardzo wygodna opcja, a zwłaszcza w przypadku tych projektorów, które wyposażone są w klawiaturę z przyciskiem sterowania. To przydatne w momencie, gdy nie mamy akurat pilota pod ręką. Co prawda tylko wtedy, kiedy urządzenie zamontowane jest na takiej wysokości, która pozwala dosięgnąć do rzutnika użytkownikowi.

Możliwością jest także sufitowy uchwyt z półką na projektor. Tam zamiast płyty bądź ramion montażowych widnieje płaska półka, na której można ustawić projektor. Niekiedy stosowanym dodatkiem jest winda na projektor, która w większości przypadków funkcjonuje razem z półką, wysuwają się z zabudowanego sufitu, kiedy planujemy skorzystać z projektora. To dobre wyjście, kiedy mamy dość wysokie pomieszczenie. Rozwiązanie o dobrze funkcjonuje ze zdalnie sterownym mechanizmem opuszczania projektora.

Ścienny uchwyt do projektora

Wariant ten spotkamy w postaci półki, ale też w wersji, która powala na przykręcenie rzutnika przez ramiona bądź płytę montażową. Tak jak przy sufitowych uchwytach do projektora, istnieję modele z regulacją pochylenia, z głowicą obrotową, a także z opcją regulacji długości wysięgnika.

Mobilnych statyw do projektora

Kiedy już nie ma możliwości zamontowania projektora na stałe, warto postawić na statyw. To lepsze wyjście niż jakikolwiek stolik. Statyw dobrze sprawdzi się wszędzie tam, gdzie często zmieniają się nasze potrzeby projekcyjne. Przy pomocy kółek, regulacji i innych akcesoriów, można ustawić rzutnik w odpowiedniej pozycji, naprzeciw swojego ekranu.

Bez względu na to, na jaki wariant postawimy, będzie to spore udogodnienia podczas każdego seansu. Na pewno zauważymy różnicę już od pierwszego użytkowania, a do opcji z ustawieniem na stoliku nieprędko będziemy chcieli powrócić.