Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Jak przygotować się do joggingu w górach

Każdy biegacz w swojej karierze myśli o tym, czy to już jest ten czas, kiedy jest gotowy na wyprawę w góry. Ważne jest, aby przygotować się do biegania w górach, zwłaszcza w okresie zimowym. Najważniejsze to mierzyć możliwości na zamiary i nie wybierać się w góry, jeżeli nie czujemy się na siłach. Jeżeli natomiast bieganie w górach było naszym sportowym celem, warto się wybrać na trasę łatwą i ocenić swoje możliwości na łagodnym terenie. Jak się przygotować na biegową wyprawę górską?

Czy warto zacząć biegać po górach?

Biegacze mogą doświadczyć wszystkiego, co jest możliwe w górach. Przygoda przetestuje granice zarówno ciała, jak i umysłu. Nie mówimy o treningu do wyścigu, ale o przygotowaniu umysłu do znoszenia wytężonej aktywności fizycznej do granic wytrzymałości, bez kontuzji. Bieganie w górach to świetny sposób na poprawę sprawności układu krążenia, a także świetny sposób na zachowanie aktywności. To dobre dla ciała i umysłu. Trzeba jednak pamiętać, że bieg po górach nie jest dla każdego, a tym bardziej dla nowicjusza, który nigdy nie biegał na dystanse po asfalcie. Zanim pobiegniesz, wypróbuj się na zalecanych trasach biegowych robiąc sobie spacer. Zanim wybierzesz się na biegowy spacer górski, przygotuj swoje ciało do wysiłku. Trenuj biegi na prostych odcinkach i z czasem przechodź do trudniejszych tras. Mając odpowiedniej przygotowanie podczas biegów górskich zaznasz prawdziwej wolności i satysfakcji z osiąganych celów.

Co musisz mieć, żeby zacząć biegać po górach?

Poza wytrzymałością i przygotowaniem ciała powinieneś pomyśleć o podstawowych rzeczach, jakie musisz mieć ze sobą w czasie wycieczki górskiej. Podstawą są odpowiednie buty do biegania w terenie. To buty z bardzo specyficzną podeszwą, która ma spore wypustki, pozwalające zwiększyć przyczepność. Płaska podeszwa może nie sprawdzić się w górskim, kamienistym terenie. Zazwyczaj warunki panujące w mieście lub u podnóża góry, są inne niż na szczycie. Na to musisz być przygotowany. Należy też zaopatrzyć się w górską kurtkę, ale nie taką do trekkingu, tylko biegową. Wyróżnia się ona lekkością, przewiewnością. Plecak również różni się znacznie od tego trekkingowego, który pomieści bardzo duże ilości przydatnych rzeczy. W czasie biegu po górach plecak musi być lekki i mały, aby nie ograniczał ruchów. Z zasady plecaki do biegania mają małe objętości, dlatego musisz zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Czasami spotykamy się z problemem sprzętu, który nie jest tak dobrze dopasowany do naszych potrzeb treningowych i wyścigowych. Wraz z wprowadzeniem butów do biegania i innego sprzętu do biegania można wybierać spośród różnych marek i modeli. Biegacze lubią kamizelki do biegania, ponieważ zapewniają idealne dopasowanie. Należy jednak pamiętać, że wygoda i dopasowanie nigdy nie powinny być jedynymi powodami, dla których decydujemy się na noszenie kamizelki do biegania. Zanim zaczniemy nosić kamizelkę do biegania, musimy upewnić się, że projekt i konstrukcja produktu nie wpływają na komfort ani bezpieczeństwo.