Korzyści z chirurgicznego leczenia otyłości

Metodą przynoszącą najlepsze efekty w leczeniu otyłości jest chirurgia bariatryczna. Chirurgiczne leczenie otyłości skutkuje bardzo dużym spadkiem masy ciała, który jest trwałym efektem. Poza oczywistą zaletą, czyli utratą nadprogramowych kilogramów, pacjent zyskuje dużo więcej. Poprawia się jego jakość życia - kondycja polepsza się, łagodnieją lub całkowicie ustępują objawy chorób wywołanych otyłością. Poprawia się również stan psychiczny pacjenta.

Jakie są rodzaje operacji bariatrycznych?

Obecnie bariatria, dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem nadwagi i otyłości, oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań jeżeli chodzi o zabiegi chirurgiczne mające na celu zmniejszenie wagi pacjenta. Najczęściej wykonywanymi operacjami bariatrycznymi są:

  • by-pass żołądkowy (gastric by-pass, ominięcie żołądkowe) polegający na stworzeniu niewielkiego zbiornika z górnego fragmentu żołądka, który następnie łączony jest z jelitem cienkim - dzięki temu wchłaniana jest mniejsza ilość kalorii oraz niewielkie porcje jedzenia dają uczucie sytości
  • balon żołądkowy, który jest wprowadzany laparoskopowo do żołądka. Balon jest silikonowy i wypełniony solą fizjologiczną. Powoduje on fałszywe uczucie sytości oraz zmniejsza ilość miejsca dostępnego w żołądku, co przekłada się na spożywanie mniejszych porcji pożywienia. Kuracja trwa około pół roku.
  • opaska żołądkowa, wykonana z silikonu i rozdzielająca żołądek na dwie części, dzięki czemu połowa narządu jest odseparowana i niezdolna do przyjęcia pokarmu. Podczas kuracji stosuje się dietę półpłynną.
  • mankietowa resekcja żołądka polega na wycięciu fragmentu żołądka tak, aby pozostało tylko około 30% jego objętości. Pomniejszony żołądek jest w stanie przyjąć tylko 100-150 ml pokarmu i zaprzestaje wydzielania hormonu głodu. Po przeprowadzeniu mankietowej resekcji żołądka pacjent może jeść jedynie rozdrobnione jedzenie w małych ilościach.

Metoda dobierana jest indywidualnie w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia otyłości?

Jak wszystkie zabiegi, operacje wykonywane w ramach chirurgicznego leczenia otyłości w niektórych przypadkach są szczególnie zalecane, a w niektórych stanowczo odradzane. Wskazaniem do operacji bariatrycznych jest otyłość II stopnia (BMI wyższe niż 35) oraz otyłość III stopnia (BMI przekraczające 40). Dodatkowo zabieg powinien zostać rozważony jeżeli występują choroby związane z zaawansowaną otyłością takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, zespół obturacyjnego bezdechu sennego czy ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów. Okoliczności i schorzenia, które wykluczają pacjenta z operacyjnego leczenia otyłości obejmują choroby endokrynologiczne takie jak zaburzenia czynności tarczycy - nadczynność lub niedoczynność - i nadnerczy, choroby zapalne przewodu pokarmowego, choroby nowotworowe oraz choroba refluksowa przełyku (przeciwwskazanie do założenia opaski żołądkowej). Przeciwwskazaniem będzie też nadużywanie alkoholu lub innych środków odurzających oraz zaburzenia psychiczne takie jak ciężka depresja, bulimia, tendencje samobójcze czy schizofrenia. Przed zakwalifikowaniem do operacji pacjent poddawany jest szczegółowym, obszernym badaniom i konsultacjom: dietetycznym, psychologicznym, chirurgicznym, anestezjologicznym oraz endokrynologicznym. Element diagnostyczny kwalifikacji obejmuje też spirometrię, echo serca, gastroskopię, USG jamy brzusznej oraz USG żył kończyn dolnych i badania laboratoryjne.

Po operacji pacjent powinien przede wszystkim zmniejszyć wielkość przyjmowanych jednorazowo porcji jedzenia, przeżuwać przyjmowany pokarm wolno i dokładnie, unikać źle tolerowanych pokarmów (na przykład przy nietolerancji laktozy) oraz przyjmować płyny i pokarmy stałe oddzielnie jeżeli to możliwe. Wskazana jest również suplementacja preparatów witaminowych oraz mikro- i makroelementów aby uniknąć niedoborów, które mogą wynikać z ograniczenia ilości spożywanego jedzenia. Więcej o leczeniu otyłości znajdą Państwo na stronie – https://medicus.com.pl