Warszawa zakup mieszkania w dobie pandemii. Sprawdź!

W dobie pandemii młodzi ludzie nie porzucili marzeń o posiadaniu własnego mieszkania. Czy w tej nadzwyczajnej sytuacji trudniej o kredyt hipoteczny?
Niepewność co do przyszłej sytuacji w gospodarce sprawiła, że wiosną banki zaostrzyły kryteria dla wnioskujących o kredyty hipoteczne. Wielu chętnych na zakup mieszkania również postanowiło odłożyć tę ważną decyzję na później. Ale na stronach z ofertami sprzedaży nieruchomości ruch wcale nie zmalał. To dowód na to, że mimo pandemii, wielu młodych ludzi nie zrezygnowało z marzeń o przeprowadzce na swoje.
Poszukiwania nowego mieszkania w Warszawie
Ze statystyk udostępnionych przez jednego z największych deweloperów na rynku Grupę Murapol wynika, że prawie 54% osób szukających nowego mieszkania w Warszawie zamierza wesprzeć się przy zakupie kredytem hipotecznym. Odsetek ten nie różni się zbytnio od trendów ogólnopolskich w skali kraju zakup kredytowany planuje 54,6% przyszłych właścicieli mieszkań.
Wśród zainteresowanych mieszkaniami z naszej oferty dominują osoby poszukujące pierwszego w życiu własnego M. Niemal połowa z nich to single, którzy najchętniej wprowadziliby się do 2-pokojowego lokalu w dobrej lokalizacji. Pewnie wielu z nich jest u początków obiecującej kariery zawodowej, co pozwala im uzyskać wystarczającą zdolność kredytową, by móc przeprowadzić się na swoje” komentuje Rafał Skonieczny, regionalny dyrektor sprzedaży Grupy Murapol.
Kredyty hipoteczne nadal dobrze się sprzedają
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w listopadzie o kredyt hipoteczny w całej Polsce wnioskowało prawie 32 tys. osób, co jest wynikiem nieznacznie gorszym od ubiegłorocznego[1]. Od początku roku w ramach takiego finansowania banki i SKOK-i przyznały nabywcom prawie 58 mln zł, co odbiega od wyniku z zeszłego roku zaledwie o 3,5%[2]. To tylko dowód na to, że wciąż chętnie kupujemy mieszkania na kredyt.
- Wyniki listopadowej akcji kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych są odzwierciedleniem popytu z okresu września i października podkreśla prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. - Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest determinowana nie tylko zachowaniem potencjalnych kredytobiorców chcących nabyć nieruchomość za kredyt, lecz i banków udzielających kredyt dodaje i przypomina, że kolejne lockdowny mogą wpłynąć na zaostrzenie polityki instytucji finansowych.
Warszawa buduje mieszkania
Popyt na mieszkania nie tylko na kredyt widać na najbardziej rozwiniętym rynku warszawskim. Świadomi tego deweloperzy nie ustają w realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Warszawa i całe województwo po trzech kwartałach mogły się pochwalić spektakularnym wynikiem jeśli chodzi o liczbę oddanych do użytkowania lokali. To właśnie na Mazowszu powstało 21% wszystkich nowych mieszkań w Polsce[3].
To dobra informacja dla młodych, szukających w stolicy swojego wymarzonego miejsca na świecie. Zwłaszcza w pandemii warto jednak zwrócić uwagę na cechy upragnionego mieszkania. Warszawski rynek pierwotny ma wiele do zaoferowania, jednak dziś, jak nigdy wcześniej, liczy się możliwość urządzenia w nim miejsca do pracy zdalnej czy obecność balkonu, na którym będzie się można zrelaksować, gdy weekendowe czy wakacyjne wyjazdy będą ograniczone.
[1] media.bik.pl/informacje-prasowe/615652/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-listopadzie-2020-r-4-4
[2] media.bik.pl/informacje-prasowe/620401/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2020-12-16
[3] nieruchomosci.interia.pl/newsy/pandemia-wcale-nie-taka-straszna-kolejne-dane-potwierdzaja-dobra-koniunkture-w-budownictwie-mieszkaniowym.html
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski