Tak naprawdę panele słoneczne składają się tylko z kilku ruchomych części. Ich konstrukcja jest bardzo silna, ponieważ są one wykonane ze stali nierdzewnej oraz pleksi do izolacji i ochrony ogniw słonecznych przed burzami i gradem. Dzięki temu mogą one pracować całe dekady bez żadnych problemów. Obecnie najstarszy panel fotowoltaiczny na świecie ma 60 lat i nadal świetnie działa.

Trzeba jednak wiedzieć o tym, że panele słoneczne wraz z upływem czasu tracą swoją wydajność. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie przy decydowaniu się na taką inwestycję, jaki jest czas życia paneli PV. Jest to oczywiście bardzo ważna kwestia, o której trzeba pamiętać przed zakupem takich paneli. Inwestując w nie zapewne chcesz, żeby pracowały jak najdłużej. Ich zadaniem jest przyniesienie jak największego dochodu.

Żywotność paneli słonecznych pomaga określić, ile pieniędzy przyniesie Ci inwestycja w fotowoltaikę. Mogą one pracować przez dekady i nie wymagają praktycznie żadnych konserwacji. Ogniwa słoneczne obecnej generacji są naprawdę solidne. Sama wydajność paneli zależy oczywiście od ich jakości oraz lokalizacji. Żywotność gra tutaj również kluczową rolę.

 Przez ile panele fotowoltaiczne będą generować energię

Przez ile panele fotowoltaiczne będą generować energię?

Na to pytanie ciężko obecnie odpowiedzieć ze względu na to, że fotowoltaika zachodniopomorskie to wciąż nowa dziedzina techniki. Tak naprawdę wiele może zależeć od procesu produkcyjnego. Panel słoneczny, który nie zawiera wad fabrycznych i nie jest on narażony na ekstremalne warunki pogodowe, to jego żywotność będzie wynosić nawet całe dziesięciolecia. Gwarancja na produkt zazwyczaj uwzględnia tylko 10-15 lat działania instalacji, jednak w takim przypadku nie ma co się tym przejmować.

Generalnie paneli słonecznych z lat 2000-2010 osiągają żywotność co najmniej 25 lat. Jako że długość gwarancji na produktu oraz na uzysk stale rośnie, można się spodziewać, że żywotność paneli fotowoltaicznych również wzrasta. W takim razie mogą one operować nawet przez 40 lat. Można śmiało powiedzieć, że czas pracy paneli to ich największa zaleta.

Aktualnie wiemy, że średnio panel słoneczny traci do 0,5% wydajności w ciągu roku. Jeżeli weźmiemy pod uwage tylko panele słoneczne najnowszej generacji, spadek wydajności byłby jeszcze niższy. Warto wspomnieć też o tym, że najmniejsze straty wydajności ogniw fotowoltaicznych występują w Europie. Dzieje się tak dlatego, że w tym regionie nie mamy do czynienia raczej z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak przedłużyć czas pracy paneli słonecznych?

Jeżeli zależy Ci na jeszcze większej wydajności paneli i przy okazji ich żywotności, zdecydowanie warto zastanowić się nad ich konserwacją. Co prawda wymagają one niewielkich czynności, jednak warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby inwestycja jeszcze lepiej się zwracała.

Oczywiście instalację trzeba regularnie monitorować. W ten sposób będziemy mogli stale sprawdzać, czy panele słoneczne zapewniają właściwą moc. Może być ona odczytywana z falownika, jednak istnieją też różne systemy rejestrowania, dzięki czemu możemy sprawdzać moc nawet w smartfonie. Jeśli zasilanie będzie niższe niż normalnie, warto skontaktować się z instalatorem albo producentem paneli.

Warto też sprawdzać stan okablowania. Jeżeli będą one uszkodzone, mogą mocno negatywnie wpłynąć na pracę całej instalacji. Czystość ogniw słonecznych również jest bardzo ważna. Ich czyszczenie jest zalecane szczególnie w lecie i w okresach suszy. Warto więc zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt.