Jak poradzić sobie podczas awarii kanalizacji?

2 min czytania
Jak poradzić sobie podczas awarii kanalizacji?

Podczas eksploatacji budynków mieszkalnych lub komercyjnych niekiedy dochodzi do awaryjnych sytuacji związanych z usterką instalacji sanitarnych i kanalizacyjnych. Tego typu instalacje co prawda psują się stosunkowo rzadko, jednak gdy już dojdzie do awarii, zazwyczaj skutki są opłakane. Warto wiedzieć, jak reagować, by móc zminimalizować straty i problemy, które z tego wynikają. Czy warto brać pod uwagę pogotowie kanalizacyjne? Kiedy niezbędna będzie pomoc z zewnątrz?

  1. Jak zbudowane są instalacje kanalizacyjne w budynkach?
  2. Jak zareagować w przypadku usterki kanalizacji?
  3. Co można zrobić we własnym zakresie?
  4. Do kogo zwrócić się po pomoc w sytuacji awaryjnej?

Kluczem do tego, by zminimalizować problematyczność awarii instalacji wodnej lub kanalizacyjnej w budynku jest to, by zareagować błyskawicznie.

Jak zbudowane są instalacje kanalizacyjne w budynkach?

Instalacje bazujące na rurach zazwyczaj są rozprowadzane według projektu. Zarządzając budynkiem, warto mieć takie plany pod ręką i być przynajmniej wstępnie zaznajomionym z tym, gdzie znajdują się rury z wodą, złącza, czy też rury kanalizacyjne. Trzeba to wiedzieć, by w sytuacji awaryjnej móc się szybko dostać do konkretnego miejsca. Nie zawsze rury są jednak prowadzone według schematów, zwłaszcza w starszych budynkach, w których rury rozprowadzało się tak, jak było wygodniej. W takim przypadku tym bardziej, lepiej mieć ogólną wiedzę o tym, gdzie znajdują się w budynku poszczególne elementy instalacji.

Jak zareagować w przypadku usterki kanalizacji?

Gdy zauważy się, że ze ściany leci woda lub w budynku unosi się zapach ścieków, należy od razu zaprzestać użytkowania instalacji oraz zakręcić dopływ wody na głównym zaworze. Zazwyczaj można to zrobić w miejscu, w którym znajduje się licznik od wody. Tam też powinien być zawór, który da się zakręcić bez wykorzystania do tego specjalistycznych narzędzi.

Co można zrobić we własnym zakresie?

W następnej kolejności należy zlokalizować usterkę. Jeśli woda lub ścieki ciągle wydobywają się z rur, można je spróbować zabezpieczyć czymś wodoszczelnym, takim jak na przykład plandeka z tworzyw sztucznych, a następnie szczelnie zabezpieczyć mocną taśmą. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i następnie trzeba wezwać fachowca. Teoretycznie istnieje możliwość samodzielnej wymiany rur, jednak wymaga to doświadczenia i odpowiednich narzędzi.

Do kogo zwrócić się po pomoc w sytuacji awaryjnej?

Jeśli sytuacja kogoś przerasta, można zadzwonić po pogotowie kanalizacyjne , które zazwyczaj jest dostępne przez siedem dni w tygodniu nawet o niestandardowych porach. Specjaliści z takich firm będą umieć okiełznać problem i zabezpieczyć budynek, a następnie naprawić instalację.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf