Od jesieni do wiosny praktycznie każdy serwis pogody w telewizji zawiera informację o smogu w Polsce. W obliczu zanieczyszczenia środowiska wiele osób szuka innych sposobów na ogrzewanie domu niż węgiel i tradycyjne piece tzw. Kopciuchy. Jedną z alternatyw jest pellet. Pellet to drewniane granulki wyprodukowane z odpadów drzewnych.

Obecnie w Polsce pellet zyskuje coraz więcej zwolenników, ponieważ jest tanim, efektywnym i przede wszystkim w 100% ekologicznym opałem i z powodzeniem wypiera z naszych domów piece na węgiel tzw. Kopciuchy. Pellet jest najczystszym ze wszystkich znanych paliw. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz.

Czym jest pellet?

Pellet jest to jeden z rodzajów paliwa służącego do ogrzewania budynków. Występuje w postaci granulatu o średnicy od 6 do 8 mm i długości ok. 2-3 cm. W Polsce najczęściej spotykanym i wybieranym przez Klientów jest pellet drzewny z drewna iglastego, ale spotykany jest również pellet z drewna liściastego.

Pellet – z czego jest produkowany?

Do produkcji pelletu wykorzystywane są odpayi w postaci wiórów, zrębek czy trocin, pochodzące ze stolarni, tartaków czy zakładów drzewnych produkujących np. podłogi drewniane. Warto zauważyć, że do produkcji pelletu nie ścina się drzew, a wykorzystuje resztki, pozostałe po innej produkcji. Pellet nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń – ani chemicznych, ani mineralnych.

Pellet – 100% ekologii

Pellet jest paliwem ekologicznym, co w obecnej sytuacji zanieczyszczenia powietrza jest bardzo istotną kwestią. Podczas spalania pelletu nie powstają szkodliwe substancje, który zanieczyszczają powietrze. Przede wszystkim nie jest wydzielany dwutlenek węgla do atmosfery. Po drugie do produkcji pelletu używa się jedynie pozostałości po obróbce drewna, co oznacza, że nie ściana się specjalnie drzew. Po trzecie, po spaleniu w piecu powstaje niewielka ilość popiołu, który można użyć jako nawóz do kwiatów.

Jaki piec na pellet?

Pellet to wyjątkowo czysty opał – w przeciwieństwie do węgla czy ekogroszku. Najczęściej można go kupić w workach 15 kg, co przekłada się na łatwość u przechowywania i zasypywania pieca. Obecnie użytkowanie pieców na pellet jest w pełni zautomatyzowane. Piece najnowszej generacji można obsługiwać za pomocą kilku przycisków. Piec sam dokłada paliwa, rozpala ogień i gasi go w zależności od potrzeb. Ponieważ pellet pozostawia śladowe ilości popiołu nie trzeba często czyścić pieca.

a631182ea52e50faca7f1014437df176 d77ab