Żaluzje fasadowe posiadają 5 zalet, które czynią z ich obowiązkowy element wyposażenia Twojego domu.

Bardzo silnie zakorzenionym w naszej podświadomości skojarzeniem z żaluzjami zewnętrznymi jest ich funkcja antywłamaniowa. Nic dziwnego, ponieważ w ten sposób bardzo często reklamowane są wszelkiej maści zewnętrzne rolety okienne. Skutkuje to tym, że żaluzje fasadowe sprowadza się jedynie do roli straszaka na złodziei i włamywaczy. Choć bezdyskusyjnie bezpieczeństwo jest bardzo ważne, to istnieje szereg innych atrybutów żaluzji i rolet, o których niestety zapomina się podczas myślenia o nich.

Czym w ogóle są żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne stanowią system zasłonowy montowany po zewnętrznej stronie okna. Istnieje również wariant wewnętrzny, jednakże z uwagi na jego mniejszą efektywność, skupimy się na tym pierwszym. Ze względu na stan zaawansowania projektu, na którym osadzana będzie zasłona, wyróżniamy cztery główne rodzaje zewnętrznych rolet okiennych:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Co się zaś tyczy konstrukcji żaluzji zewnętrznych, jest ona bardzo prosta i nieskomplikowana. Warto jednak ją znać, by mieć jasne spojrzenie na jej istotę. W jej skład wchodzą:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

Warto zaznaczyć, że napęd elektryczny oferuje znacznie więcej możliwości, praktycznych rozwiązań i komfortu podczas użytkowania. Jest on również łatwiejszy w zamontowaniu, co pozytywnie wpływa na finalną cenę rolet zewnętrznych wyposażonych w ten napęd.

W jaki sposób działają żaluzje fasadowe?

Nowoczesne żaluzje fasadowe działają w prosty i wygodny dla użytkownika sposób. Ze skrzynki zamontowanej w nadprożu lub otoczeniu górnej części okna wysuwa się pancerz rolety, który porusza się po prowadnicach w płaszczyźnie góra-dół. Zasłania on tym samym okno, co, wbrew pozorom, posiada szereg bardzo namacalnych korzyści dla osób przemieszczających w pomieszczeniu. Dzięki napędowi elektrycznemu nie musimy podchodzić do okna, by ustawić rolety, ponieważ inteligentne sterowanie umożliwia robienie to za pomocą telefonu, tabletu czy pilota. W sytuacji, w której zabraknie prądu, dobrej jakości roleta posiadać będzie zapas mocy umożliwiający jeszcze jej kilkukrotne opuszczenie i podniesienie.

Rolety antywłamaniowe… i nie tylko.

Żaluzje i rolety antywłamaniowe to bardzo często spotykane określenie. Tutaj warto nadmienić, iż, faktycznie, ta funkcja jest zaletą wielu produktów zasłonowych, ale nie wszystkich. By żaluzje i rolety stanowiły barierę nie do przejścia, muszą spełniać szereg warunków. Jakie to warunki? Przede wszystkim blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz. Tylko wtedy możemy mówić o roletach antywłamaniowych. Prócz tego jednak istnieje wiele innych zalet, o których należy pamiętać. Zaliczamy do nich:

  1. ochronę przed upałami w porze letniej – zwykłe okno przepuszcza do 80% światła. Roleta pomaga zmniejszyć poziom nagrzania i nasłonecznienia pomieszczenia
  2. ochronę przed mrozami w porze zimowej – nieszczelne okna powodują utratę 15-25% energii cieplnej z całego budynku. Roleta tworzy dodatkową warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu
  3. ochronę przed włamywaczami – wyjaśniliśmy to zagadnienie wcześniej
  4. ochronę przed hałasem
  5. zwiększenie prywatności

Dodatkowo zasłony typu shutters bardzo ładnie prezentują się na zewnątrz. To wszystko sprawia, że ceny rolet antywłamaniowych są naprawdę śmieszne w porównaniu z tym, co otrzymujemy w zamian.