Ortopeda na co dzień zajmuje się przede wszystkim leczeniem urazów kości, złamaniami oraz dolegliwościami bólowymi. Dodatkowo specjalista w tej dziedzinie diagnozuje cały układ ruchu człowieka.

Jaki jest zakres obowiązków ortopedy?

Lekarz zwany ortopedą specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu różnych wad i chorób układu ruchu oraz wszelkiego rodzaju urazów. Do jego obowiązków należy leczenie zarówno układu szkieletowego, jak i więzadłowo-stawowego, mięśniowego oraz naczyń i nerwów, które się znajdują w tym obrębie.

Ortopeda posiada szeroką wiedzę z takich dziedzin jak: anatomia, fizjologia ruchu, patofizjologia oraz biomechanika.

Ten specjalista oprócz diagnozy zwichnięć, złamań i stłuczeń może wykryć takie choroby, jak: wszelkie choroby kręgosłupa, wady postawy, zmiany wynikające z przeciążenia, wady wrodzone, stany zapalne, a także nowotwory kości.

Kiedy wizyta u ortopedy jest wskazana?

Głównie do ortopedy trafiamy w przypadku wszelkich urazów układu ruchu typu zwichnięcia czy też złamania kości. W takim momencie wizyta u specjalisty jest przeważnie nieunikniona. Do ortopedy często zgłaszają się również pacjenci z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa, stawów czy mięśni. Kiedy zauważymy u siebie problemy z poruszaniem kończynami, sztywnością stawów lub odczujemy obrzęki to musimy umówić się do specjalisty. Wszelkie niepokojące dolegliwości lepiej skontaktować z lekarzem, aby uniknąć pogłębiających się problemów.

Wizyta u ortopedy z dzieckiem

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem to zapewne dostałeś zalecenie ze szpitala, aby udać się z maluchem do ortopedy. Jest to niezwykle istotne, aby lekarz mógł ocenić czy wszystkie kości, stawy i mięśnie rozwijają się prawidłowe. W przypadku, kiedy zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości zostanie wdrożone leczenie. Im szybciej, tym lepiej.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy?

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad ze swoim pacjentem. Pyta o wszelkie dotychczasowe choroby oraz dolegliwości. Ortopeda dokładnie ogląda naszą posturę, ocenia ewentualne odchylenia. Często zleca wykonanie badania rentgenowskiego, ultrasonograficznego, a także tomografię lub rezonans, aby postawić trafną diagnozę.

Jeśli chcesz się umówić na wizytę w ramach NFZ musisz wiedzieć, że będzie Ci potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego. W gabinetach prywatnych można się umówić do ortopedy od ręki bez skierowania.