81. rocznica Powstania Warszawskiego uczczona na Żoliborzu przy pomniku Żywiciela

2 min czytania
81. rocznica Powstania Warszawskiego uczczona na Żoliborzu przy pomniku Żywiciela


Żoliborz pamięta – 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego uczczona z pełnym szacunkiem i wojskową asystą

  • Warszawski Żoliborz miejscem wyjątkowych uroczystości powstańczych
  • Historia i wspomnienia bohaterów Żoliborza ożywione podczas uroczystości

Warszawski Żoliborz miejscem wyjątkowych uroczystości powstańczych

W sercu stołecznego Żoliborza odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem poświęconym żołnierzom II Obwodu Armii Krajowej zgrupowania „Żywiciel” złożono kwiaty w asyście wojskowej, a wydarzenie zgromadziło kombatantów, przedstawicieli władz miasta oraz mieszkańców dzielnicy. To właśnie tutaj, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 13:30 padły pierwsze strzały powstania, wcześniej niż oficjalna godzina „W”. Spotkanie było nie tylko hołdem dla bohaterów tamtych dni, ale także okazją do przypomnienia niezwykłej historii walk toczących się na Żoliborzu.

Historia i wspomnienia bohaterów Żoliborza ożywione podczas uroczystości

Żoliborz przez cały czas trwania powstania funkcjonował jako samodzielna enklawa zwana „Rzeczpospolitą Żoliborską”, z własną administracją wojskową i cywilną, odciętą od reszty miasta przez niemieckie siły. W trakcie wydarzenia mjr Jakub Nowakowski ps. Tomek, powstaniec warszawski i żołnierz II Obwodu „Żywiciel”, podzielił się osobistymi wspomnieniami z tamtych dramatycznych chwil:

Powstanie warszawskie na Żoliborzu rozpoczęło się przedwcześnie potyczką, która przerodziła się w wielką bitwę, w wyniku której „Żywiciel” musiał się wycofać do Puszczy Kampinoskiej celem dozbrojenia się. Po rychłym powrocie na Żoliborz bronił tej dzielnicy przed Niemcami skutecznie staczając zwycięskie potyczki z patrolami niemieckimi i zdobywając broń. Jego tragiczne natarcie na Dworzec Gdański zostało niestety krwawo odparte – wspominał swojego dowódcę mjr Nowakowski.

Pseudonim „Żywiciel” nosił płk Mieczysław Niedzielski, który był jednym z kluczowych dowódców powstańczych działań na Żoliborzu. Po wojnie spędził czas na emigracji w Chicago, gdzie zmarł, jednak jego prochy zostały sprowadzone do Polski i spoczywają na Powązkach Wojskowych.

Uroczystość uświetnił udział Jacka Wiśnickiego, zastępcy prezydenta Warszawy, który odczytał list prezydenta Rafała Trzaskowskiego:

Obchodząc 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, oddajemy hołd wszystkim, którzy w tamtych tragicznych dniach walczyli o wolność stolicy. „Żywiciel" był jednym z najważniejszych zgrupowań, jego działalność stanowi przykład konsekwencji i gotowości do poświęceń w służbie wyższym wartościom (…). Dla Warszawy pamięć o Powstaniu jest częścią tożsamości. Nie celebrujemy wojny, ale szacunek dla odwagi cywilnej, solidarności i ducha wspólnoty. Warszawa pamięta. Nie po to, by rozpamiętywać cierpienie, lecz by budować przyszłość, która będzie lepsza dzięki historii.

Pod pomnikiem autorstwa Andrzeja Misiorowskiego ps. „Miś”, również uczestnika powstania, kwiaty składali m.in. kombatanci II wojny światowej oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządowych. Ta wzruszająca chwila przypomniała wszystkim obecnym o niezłomnym duchu mieszkańców Żoliborza i ich wkładzie w walkę o wolność Warszawy.

Na podstawie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Autor: krystian