Ursynów zaprasza na 81. rocznicę Powstania Warszawskiego z koncertem i wystawą

Ursynów łączy siły, by uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. W tym roku mieszkańcy dzielnicy będą mieli wyjątkową okazję do wspólnego oddania hołdu i uczestnictwa w wydarzeniach pełnych muzyki, poezji i refleksji.
- Ursynowskie miejsca pamięci o Powstaniu Warszawskim zapraszają na uroczystości
- Koncerty i wystawy na Ursynowie budzą ducha powstańczych pieśni i poezji
Ursynowskie miejsca pamięci o Powstaniu Warszawskim zapraszają na uroczystości
1 sierpnia Ursynów stanie się miejscem szczególnego spotkania z historią. Już od rana przy ul. Puławskiej 266 oraz pod tablicą na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych odbędzie się składanie wieńców i zapalenie zniczy, które przypomną o ofiarach i bohaterach sierpniowych dni 1944 roku. To symboliczne gesty, które integrują mieszkańców wokół ważnej rocznicy.
Tuż przed godziną 17:00 na masztach przed Urzędem Dzielnicy zawisną flagi Powstania Warszawskiego. W chwili zatrzymania ruchu w al. KEN o godzinie „W” rozlegnie się dźwięk syren – moment zadumy i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność stolicy.
Koncerty i wystawy na Ursynowie budzą ducha powstańczych pieśni i poezji
Po oficjalnych uroczystościach warto zostać na placu obok Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Gandhi 9, gdzie o godz. 17:10 rozpocznie się koncert „Śpiewajmy razem piosenki powstańcze”. W programie znajdą się utwory, które towarzyszyły powstańcom, wykonywane przez Grupę wokalną Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni” z SGGW oraz solistów Magdalenę Sobczak-Kotnarowską, Dariusza Pecynę i Łukasza Lipskiego. Towarzyszyć im będą instrumentaliści – akordeonista Mateusz Chmielewski, kontrabasista Michał Zuń oraz perkusista Jarema Jarosiński, który wraz z Magdaleną Sobczak-Kotnarowską pełni także kierownictwo muzyczne. Całość poprowadzi Krzysztof Procajło.
Równocześnie od 1 sierpnia w plenerowej Galerii przy Ratuszu można zwiedzać wystawę „Dziś idę walczyć, mamo!”, która przybliża sylwetki poetów Powstania Warszawskiego – młodych ludzi, których odwaga i patriotyzm pozostają wzorem do dziś. Nazwa ekspozycji pochodzi od jednego z ostatnich wierszy Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”, którego twórczość jest symbolem walki i poświęcenia.
Dla mieszkańców Zielonego Ursynowa Dzielnicowy Ośrodek Kultury przygotował dodatkową atrakcję – koncert „Piosenki Walczącej Warszawy” w siedzibie przy ul. Kajakowej 12b o godz. 17:00. Usłyszeć tam będzie można pieśni i utwory związane z II wojną światową oraz Powstaniem Warszawskim, a także poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – jednego z najwybitniejszych poetów tamtego okresu.
-Organizowane przez Urząd Dzielnicy wydarzenia mają charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystości upamiętniającej godzinę „W”, koncercie pieśni powstańczych, a także do obejrzenia wystawy plenerowej poświęconej poetom Powstania Warszawskiego. Przywołajmy wspólnie pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego– mówi Robert Kempa, Burmistrz Dzielnicy Ursynów.
Zachęcamy wszystkich do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach, które pozwolą nie tylko uczcić pamięć powstańców, ale również poczuć ducha tamtych czasów poprzez muzykę i słowo. To doskonała okazja, by wspólnie zatrzymać się na chwilę refleksji i oddać hołd tym, którzy walczyli za wolność Warszawy.
Na podst. Urząd Dzielnicy Ursynów
Autor: krystian