72. urodziny Starówki z koncertami, spacerami i grą miejską w Warszawie

Warszawska Starówka świętuje 72 lata od swojej odbudowy – przygotujcie się na weekend pełen muzyki, historii i wyjątkowych atrakcji, które ożywią serce stolicy!
- Wyjątkowe wydarzenia na warszawskiej Starówce w jubileuszowy weekend
- Warszawiacy poznają historię i kulturę Starówki podczas spacerów i koncertów
- Aktywności dla każdego – gra miejska i otwarte pracownie artystyczne na Starówce
Wyjątkowe wydarzenia na warszawskiej Starówce w jubileuszowy weekend
Już 18 i 19 lipca Stare Miasto w Warszawie zaprasza mieszkańców i gości do wspólnego celebrowania 72. rocznicy odbudowy tej historycznej części miasta. W programie znajdą się koncerty, spektakle, spacery tematyczne oraz warsztaty, które pozwolą odkryć nieznane oblicza stołecznej Starówki.
Weekend otworzy niezwykły koncert na Rynku Nowego Miasta, gdzie o godz. 19:00 wystąpi kontratenor Jakub Józef Orliński wraz z pianistą Michałem Bielem. Towarzyszyć im będzie zespół V FILAR, znany z reinterpretacji historii Warszawy poprzez hip-hop. Podczas występu widzowie będą mogli zobaczyć unikatową prezentację zdjęć dokumentujących proces odbudowy stolicy, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warszawy. Wieczór zakończy energetyczna urodzinowa potańcówka silent disco z DJ-ami Krims, Sosią i Basią Popiołek (od 21:30 do 2:00).
Warszawiacy poznają historię i kulturę Starówki podczas spacerów i koncertów
Sobota przyniesie atrakcje dla całych rodzin. O godz. 15:00 aktorzy Teatru Lalek – Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki – zaprezentują widowisko oparte na warszawskiej legendzie o Bazyliszku, wzbogacone muzyką na żywo. Po spektaklu najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne kukiełki i poznać tajniki animacji lalek.
Miłośnicy historii mogą wybrać się na fascynujące spacery z ekspertami. Już 18 lipca o godz. 18:00 prof. Błażej Brzostek zabierze uczestników w podróż do lat 50., odsłaniając codzienne życie odbudowanego Starego Miasta – od klimatu kawiarni po jazz rozbrzmiewający z podwórek. Dzień później Agnieszka Noworyta pokaże, jak czytać architektoniczne detale kamienic (19 lipca, godz. 14:30), a Aleksandra Sołtan z Krzysztofem Zwierzem odkryją mniej znane zakątki Starówki oraz miejskie rytuały (19 lipca, godz. 15:30).
Rano w sobotę o godz. 10:00 zaplanowano spacer „Maria warszawianka”, podczas którego uczestnicy przejdą trasami codziennych wędrówek Marii Skłodowskiej-Curie po Starym i Nowym Mieście. To także okazja do poznania różnych rodzajów map i stworzenia własnych interpretacji miejskich ścieżek.
Muzyczne akcenty soboty to koncert Marizy Nawrockiej z balkonów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie o godz. 12:30, który przeniesie słuchaczy w klimat dawnych francuskich melodii oraz jazzowa potańcówka na Rynku Nowego Miasta od godz. 17:00 z udziałem Jana Emila Młynarskiego, Jacka Namysłowskiego i orkiestry „Melodia i Rytm”. Wieczór uzupełni występ kataryniarza Jana, który przypomni przedwojenne kabarety i kino.
Aktywności dla każdego – gra miejska i otwarte pracownie artystyczne na Starówce
Podczas urodzin Starówki każdy może zdobyć upominek! Wystarczy odwiedzić minimum dziewięć instytucji zaangażowanych w wydarzenie w dniach 18-19 lipca i zebrać pieczątki na specjalnej karcie dostępnej przy Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta). Nagrody czekają na pierwszych 500 osób.
Dla tych, którzy chcą spędzić czas aktywnie przez całe wakacje, dostępna jest gra miejska „Odkrywcy Odbudowanej Warszawy”. Uczestnicy mogą rozpocząć przygodę w dowolnym momencie i miejscu, poznając historię Starego Miasta poprzez interaktywne zadania.
W sobotę między 11:00 a 14:00 otwarte zostaną także Historyczne Pracownie Artystyczne pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Zwiedzający będą mogli zajrzeć m.in. do pracowni rodziny Jarnuszkiewiczów czy Małgorzaty Treutler oraz innych cenionych artystów związanych z Warszawą.
Szczegółowy program obchodów oraz informacje dotyczące rejestracji dostępne są w punktach informacyjnych na Starówce.
Na podst. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Autor: krystian