Warszawiacy wybrali 551 projektów budżetu obywatelskiego na 2025 rok

Warszawiacy pokazali siłę swojego zaangażowania – w tegorocznym budżecie obywatelskim aż 551 projektów otrzyma zielone światło do realizacji! To niemal dwukrotnie więcej niż przed rokiem, a największą popularnością cieszą się inicjatywy związane z naturą i rekreacją. Sprawdź, które dzielnice najbardziej aktywnie uczestniczyły w głosowaniu i jakie zmiany już niedługo pojawią się na ulicach stolicy.
- Warszawskie dzielnice z rekordową liczbą zwycięskich projektów
- Kobiety i pokolenie 35-44 lata najaktywniejsi w warszawskim głosowaniu
- Zieleń i rekreacja królują w planach warszawiaków
Warszawskie dzielnice z rekordową liczbą zwycięskich projektów
W tym roku mieszkańcy Warszawy mieli okazję wybierać spośród aż 1373 propozycji, a do podziału było ponad 120 milionów złotych. Efekt? Do realizacji trafi aż 551 pomysłów – to imponujący wzrost w porównaniu do zeszłorocznych 293 projektów. Najwięcej inwestycji zaplanowano na Mokotowie, gdzie zatwierdzono aż 48 inicjatyw. Spośród wszystkich zwycięskich propozycji, 338 to projekty lokalne, 156 dzielnicowe, a 17 obejmuje całe miasto.
Podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki koordynatorzy oraz autorzy projektów przedstawili wyniki głosowania. Realizacja przedsięwzięć rozpocznie się już w przyszłym roku, a mieszkańcy będą mogli śledzić postępy na dedykowanej stronie internetowej.
Kobiety i pokolenie 35-44 lata najaktywniejsi w warszawskim głosowaniu
W tegorocznym budżecie obywatelskim dominowały panie – stanowiły one ponad 63% wszystkich głosujących. Najliczniejszą grupę wiekową tworzyły osoby między 35 a 44 rokiem życia, które odpowiadały za aż 34% oddanych głosów. Łącznie udział w głosowaniu wzięło ponad 73 tysiące mieszkańców stolicy. Szczególnie wysoką frekwencję odnotowano w dzielnicach Rembertów, Ursus, Wesoła oraz Wawer.
Zieleń i rekreacja królują w planach warszawiaków
Nieustannie dużym zainteresowaniem cieszą się projekty związane z ochroną środowiska i rozwojem terenów zielonych. Na poziomie lokalnym oraz dzielnicowym mieszkańcy najchętniej wspierali inicjatywy dotyczące sportu, infrastruktury komunikacyjnej oraz wydarzeń kulturalnych. Z kolei spośród projektów miejskich szczególną popularność zdobyły te poświęcone zdrowiu i pomocy społecznej.
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy tworzą społeczność budżetu obywatelskiego i sprawiają, że budujemy Warszawę razem. W pierwszej kolejności dziękuję autorom projektów za dostrzeganie problemów i potrzeb oraz oczywiście za znajdowanie rozwiązań. Głosującym – za to że poświęcacie swój czas i uwagę, żeby mieć wpływ na swoją okolicę i całe miasto. Wszystkim koordynującym – bez tej nieco mniej widocznej, ale niezbędnej pracy, realizacja projektów byłaby niemożliwa. Gratuluję autorom zwycięskich pomysłów, a tym, których propozycje tym razem nie zyskały wystarczającej liczby głosów serdecznie dziękuję za zaangażowanie i zachęcam wszystkich, żeby działać dalej! – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Opierając się na: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Autor: krystian