Wydłużone godziny urzędu przed drugą turą wyborów prezydenckich w maju

W nadchodzącym tygodniu warszawskie Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich oraz jego delegatury wydłużają godziny pracy, by ułatwić mieszkańcom przygotowania do drugiej tury wyborów prezydenckich. To doskonała okazja, by załatwić wszystkie formalności związane z głosowaniem bez pośpiechu!
- Warszawskie urzędy otwarte dłużej przed drugą turą wyborów
- Jak przygotować się do głosowania w Warszawie i co warto wiedzieć
- Gdzie znaleźć informacje o lokalach wyborczych i swoich danych wyborczych
Warszawskie urzędy otwarte dłużej przed drugą turą wyborów
Od 27 do 29 maja, czyli od wtorku do czwartku, wszystkie delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Warszawie będą dostępne dla mieszkańców aż do godziny 18:00. To ważna zmiana, która pozwoli każdemu zdążyć z niezbędnymi formalnościami dotyczącymi udziału w drugiej turze wyborów Prezydenta RP zaplanowanej na 1 czerwca.
W tym czasie warszawiacy mogą między innymi złożyć wniosek o wpisanie do Centralnego Rejestru Wyborców w miejscu stałego zamieszkania, uzyskać zaświadczenie uprawniające do głosowania lub zmienić lokal wyborczy. Przypominamy, że termin na pobranie zaświadczenia lub zmianę miejsca głosowania upływa właśnie 29 maja 2025 roku.
Jak przygotować się do głosowania w Warszawie i co warto wiedzieć
Ważne jest, aby pamiętać, że sposób głosowania w pierwszej turze ma wpływ na zasady oddania głosu w drugiej. Osoby, które skorzystały z zaświadczenia do głosowania w I turze, muszą posiadać takie zaświadczenie również przy II turze zostają bowiem wykreślone ze spisu wyborców w swoim stałym obwodzie. Z kolei wyborcy, którzy zmienili miejsce głosowania na I turę, mogą ponownie pobrać zaświadczenie lub zdecydować się na inną lokalizację.
Dodatkowo każdy może oddać swój głos samodzielnie nawet jeśli wcześniej udzielił pełnomocnictwa wtedy pełnomocnictwo przestaje obowiązywać. Możliwe jest także wycofanie pełnomocnictwa w odpowiednim terminie. Mieszkańcy Warszawy, którzy podczas pierwszej tury głosowali osobiście, mają teraz możliwość pobrania zaświadczenia lub złożenia wniosku o zmianę lokalu wyborczego. Jeśli spełnią określone warunki, mogą też zagłosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.
Gdzie znaleźć informacje o lokalach wyborczych i swoich danych wyborczych
Aby sprawdzić numer i adres właściwej komisji wyborczej, warto skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Urzędu m.st. Warszawy. Wystarczy podać dane dotyczące miejsca zameldowania, by szybko dowiedzieć się, gdzie oddać swój głos.
Dane osobowe oraz szczegóły dotyczące rejestru wyborców można również zweryfikować poprzez oficjalną aplikację mobilną mObywatel w zakładce Wybory Twoje dane w rejestrze”. Dla tych, którzy chcą dokładniej poznać procedury związane z wyborami i wymagane dokumenty, portal warszawa19115.pl oferuje kompleksowe informacje krok po kroku.
Wg inf z: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Autor: krystian