Wilanów uczy ratować życie ponad 80 osób na warsztatach Warszawa chroni

Wilanów stawia na bezpieczeństwo! Ponad 80 mieszkańców i pracowników urzędu wzięło udział w praktycznych warsztatach, które mogą uratować życie. Czy wiesz, jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia? Sprawdź, co działo się 15 maja w sercu dzielnicy i dlaczego warto znać zasady pierwszej pomocy.
- Wilanów z nową energią do ratowania życia warsztaty w Urzędzie Dzielnicy
- Jak zachować się podczas nagłego zatrzymania akcji serca ważne wskazówki dla wilanowian
Wilanów z nową energią do ratowania życia warsztaty w Urzędzie Dzielnicy
W miniony czwartek, 15 maja, sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy Wilanów przy ul. Klimczaka 2 zamieniła się w centrum edukacji ratowniczej. Ponad 80 osób zarówno mieszkańców, jak i pracowników urzędu zgromadziło się, by zdobyć praktyczne umiejętności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To kolejny krok w ramach programu Warszawa chroni”, który ma zwiększyć świadomość i gotowość do niesienia pomocy w nagłych sytuacjach.
Uczestnicy nie tylko poznali teoretyczne podstawy pierwszej pomocy, ale przede wszystkim mieli okazję przećwiczyć technikę uciśnięć klatki piersiowej na specjalnych fantomach. Takie praktyczne zajęcia to doskonały sposób, by nabrać pewności siebie i przygotować się na realne wyzwania.
Jak zachować się podczas nagłego zatrzymania akcji serca ważne wskazówki dla wilanowian
Podstawą skutecznej pomocy jest szybka ocena sytuacji i bezpieczeństwa. Jeśli miejsce zdarzenia jest niebezpieczne, najlepszym krokiem jest wezwanie służb ratunkowych pod numer 112, bez narażania własnego zdrowia. W przypadku znalezienia osoby nieprzytomnej, ale oddychającej, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej to prosty sposób na zabezpieczenie drożności dróg oddechowych.
Gdy poszkodowany nie oddycha, liczy się każda sekunda. Należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy (999 lub 112) i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Polega ona na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 oddechów ratowniczych. Ważne jest także korzystanie z dostępnego defibrylatora AED urządzenia, które może przywrócić akcję serca w krytycznych momentach.
Pierwsza pomoc to obowiązek każdego z nas” przypominają organizatorzy warsztatów. Regularne powtarzanie tych zasad może sprawić, że w chwili zagrożenia będziemy działać szybko i skutecznie.
Na podst. Urząd Dzielnicy Wilanów
Autor: krystian