Rozpoczynamy przebudowę Żoliborskiego Domu Kultury przy ul. Śmiałej 21

2 min czytania
Rozpoczynamy przebudowę Żoliborskiego Domu Kultury przy ul. Śmiałej 21

Nowy rozdział dla Żoliborskiego Domu Kultury. Budowa już rusza!

  • Żoliborz zyska nową przestrzeń kulturalną
  • Jakie zmiany czekają na mieszkańców?

W czwartek, 20 marca, podpisano umowę na przebudowę siedziby Żoliborskiego Domu Kultury przy ul. Śmiałej 21. Inwestycja o wartości blisko 13 milionów złotych ma na celu przekształcenie budynku z lat 50. w nowoczesną przestrzeń kulturalną, która będzie odzwierciedlać architektoniczne dziedzictwo dzielnicy. Prace budowlane potrwają około 19 miesięcy.

Żoliborz zyska nową przestrzeń kulturalną

W ramach przebudowy zmodernizowane zostaną dwie nieruchomości: główny budynek podpiwniczony oraz parterowy obiekt, który zyska nowe metraże. Nowa architektura ma być prosta i elegancka, nawiązując do modernistycznych tradycji Żoliborza. W projekcie uwzględniono również ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne na dachu oraz zachowanie istniejącej zieleni.

- Żoliborz od lat pielęgnuje swoje architektoniczne dziedzictwo, a ta inwestycja doskonale wpisuje się w charakter naszej dzielnicy. Cieszę się, że przebudowa siedziby Żoliborskiego Domu Kultury łączy dbałość o historię z nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami. To przestrzeń, która w przyszłości nie tylko ożywi kulturalne życie mieszkańców, ale także będzie przyjazna środowisku, dostępna dla wszystkich i otwarta na nowe inicjatywy mówi Tomasz Mielcarz, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Jakie zmiany czekają na mieszkańców?

Nowa siedziba Żoliborskiego Domu Kultury będzie oferować różnorodne pomieszczenia dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności. Na parterze znajdzie się sąsiedzka kawiarenka z tarasem oraz sala spotkań, a na piętrze pokoje administracyjne i pracownie artystyczne. W kondygnacji podziemnej powstanie studio nagrań oraz pomieszczenia techniczne.

Dodatkowo dawny budynek warsztatowy zostanie przekształcony w miejsce dla warsztatu ceramicznego oraz pracowni rękodzielniczej. Dyrektorka Żoliborskiego Domu Kultury, Iwona Mirosław-Dolecka, podkreśla: - Umowa na prace dotyczy przygotowania budynku w stanie surowym zamkniętym. Układ pomieszczeń pozostanie więc bez zmian, ale nie wykluczam pewnych modyfikacji jeśli chodzi o ich zagospodarowanie i przeznaczenie na etapie wyposażania siedziby Żoliborskiego Domu Kultury.

Inwestycja w nową siedzibę to krok ku przyszłości dla Żoliborza miejsca, które zyska nową jakość życia kulturalnego i społecznego.

Wg inf z: Urząd Dzielnicy Żoliborz

Autor: krystian