Zanieczyszczone powietrze w naszym mieście – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Uwaga, Warszawo! Dziś ryzyko smogu w stolicy!
Już od rana, 22 stycznia 2025 roku, mieszkańcy Warszawy powinni zachować szczególną ostrożność. Istnieje realne zagrożenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w powietrzu, co może wpłynąć na zdrowie wielu osób.

Warszawskie powietrze pod lupą. Kto jest najbardziej narażony?

W związku z dzisiejszymi prognozami jakości powietrza, szczególnie wrażliwe grupy powinny być czujne. Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także seniorzy, kobiety w ciąży i dzieci, mogą odczuwać nasilenie objawów. Nie zapominajmy również o osobach z problemami sercowo-naczyniowymi oraz tych, którzy borykają się z nowotworami. Wszyscy oni powinni unikać intensywnego wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu.

Jak dbać o zdrowie w czasie smogu? Sprawdź zalecenia!

Dla ogółu społeczeństwa zaleca się ograniczenie aktywności na zewnątrz oraz unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, takich jak palenie w kominkach. Warto także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń, aby nie narażać się na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Osoby szczególnie narażone powinny pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków oraz ograniczeniu przebywania na otwartej przestrzeni. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem. Zachęcamy wszystkich do śledzenia aktualnej jakości powietrza za pośrednictwem Warszawskiej Platformy IoT oraz infolinii Warszawa19115. Dbajmy o zdrowie swoje i innych!
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy