UMS Warszawa kończy obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w atmosferze refleksji i pamięci
W miniony weekend w stolicy miało miejsce symboliczne zakończenie obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczystość zgromadziła wielu uczestników, w tym przedstawicieli władz oraz powstańców, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom tamtych dni.

Symboliczne zakończenie obchodów na Kopcu Powstania Warszawskiego

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zgasł symboliczny płomień, który przez cały czas trwania obchodów przypominał o heroizmie powstańców. Ogień przeniesiono do Grobu Nieznanego Żołnierza, co miało na celu podkreślenie znaczenia pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność stolicy. Uroczystość miała miejsce w Parku Akcji Burza, a wzięli w niej udział m.in. prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz liczni powstańcy.

Refleksje o wartościach powstańczych z perspektywy prezydenta

W trakcie ceremonii prezydent Trzaskowski zwrócił uwagę na młodzieńcze zapały powstańców, którzy z entuzjazmem stawili czoła okupantowi. „Na zdjęciach z pierwszych dni Powstania Warszawskiego widzimy młodych ludzi, pełnych energii, gotowych do walki za ojczyznę,” mówił. Wspominał także o tragicznych momentach po upadku powstania, kiedy Warszawa wydawała się zrujnowana, ale wartości, które kierowały powstańcami, przetrwały i są aktualne do dziś. „Spotykamy się w miejscu niezwykłym, które przypomina nam o ofiarach i nadziei,” dodał prezydent, podkreślając, że Kopiec Powstania Warszawskiego to nie tylko monument, ale również symbol zwycięskiej walki o wolność.

Odczytanie historii przez burmistrza Mokotowa

W swoim wystąpieniu burmistrz dzielnicy Mokotów, Rafał Miastowski, odniósł się do ducha stolicy, który nigdy nie został złamany. „Kopiec Powstania nie jest tylko pomnikiem – jest żywą pamięcią,” podkreślił, dodając, że każdy fragment gruzu, z którego usypano wzgórze, przypomina o ofierze tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Miastowski zaznaczył, że zakończenie Powstania Warszawskiego nie oznaczało końca walki o wolność, a jedynie nowy rozdział w historii narodu. „Patrząc na Warszawę, pomyślmy o naszym zobowiązaniu wobec bohaterów,” zakończył swoje wystąpienie burmistrz.

Przypomnienie o zniszczeniach Warszawy

W kontekście obchodów 80-lecia powstania warto przypomnieć, że Warszawa już w 1939 roku doświadczyła pierwszych zniszczeń wojennych. Po likwidacji warszawskiego getta w 1943 roku, miasto zostało systematycznie niszczone przez okupanta, a gruz wywożono na obrzeża. Prof. Leszek Żukowski, powstaniec warszawski, wskazał na istotny symbol, jakim jest kopiec usypany z ruin. „Przychodzimy tutaj, aby zapłonął ogień, a następnie żeby go zgasić – nie z myślą o samym ogniu, ale o Powstaniu Warszawskim, jego celowości, potrzebie i efektach,” mówił, zwracając uwagę na znaczenie pamięci historycznej.

Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego były nie tylko refleksją nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, ale także przypomnieniem o wartościach, które powinny być dla nas inspiracją w dążeniu do wolności i godności. Warto, abyśmy na co dzień pamiętali o bohaterach, którzy walczyli za naszą przyszłość.


Na podst. UMS Warszawa