Mazowiecki Urząd Wojewódzki uczcił 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej
1 września to data, która na zawsze wpisała się w historię Polski jako początek najcięższego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości – II wojny światowej. W tym roku obchody 85. rocznicy tego tragicznego wydarzenia w naszym regionie przyciągnęły uwagę mieszkańców oraz przedstawicieli władz, którzy złożyli hołd bohaterom tamtych czasów.

Uroczystości upamiętniające bohaterów II Wojny Światowej

Wiodącą postacią obchodów był Wicewojewoda Mazowiecki, Patryk Fajdek, który wraz z posłem Konradem Frysztakiem wziął udział w ceremoniach mających na celu uczczenie pamięci tych, którzy walczyli o wolność Polski. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia zniczy pod dawną siedzibą Gestapo, co miało symbolizować pamięć o heroicznych wysiłkach Polaków w walce o niepodległość. Wicewojewoda Fajdek podkreślił znaczenie tego miejsca, mówiąc: „To budynek, który całym sobą mówi do nas: nigdy więcej wojny.”

Wspomnienie o ofiarach i walce o wolność

Radom, będący wtedy częścią Generalnego Gubernatorstwa III Rzeszy Niemieckiej, stał się świadkiem wielu tragicznych wydarzeń. Podczas ceremonii, Wicewojewoda Fajdek przypomniał o zbrodni na Firleju, gdzie setki mieszkańców zostało zamordowanych przez okupanta. „Wspominamy dziś tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, często oddając to, co mieli najcenniejszego - swoje życie. To dzięki ich niezłomności i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej Polsce,” powiedział, podkreślając ciężar historii, która kładzie się na współczesnych Polakach.

Symboliczne gesty i hołd dla poległych

Po wzruszających wystąpieniach odbył się Apel Pamięci oraz salwa honorowa, które miały na celu oddanie hołdu tym, którzy stracili życie w obronie ojczyzny. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, będącego symbolem wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolność Polski. 1 września, jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, to czas refleksji i pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

Warto pamiętać, że II wojna światowa nie tylko pochłonęła miliony istnień ludzkich, ale także na zawsze zmieniła oblicze Polski i Europy. Dzisiaj, w obliczu tych wydarzeń, powinniśmy doceniać wolność, która jest wynikiem poświęceń naszych przodków.


Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki