Pamięć ofiar rzezi Woli uczczono 80 lat po tragicznych wydarzeniach
80 lat temu, w tragicznych wydarzeniach, które wstrząsnęły Warszawą, mieszkańcy Woli stali się ofiarami brutalnej zbrodni, w której zginęły dziesiątki tysięcy osób. W dniu 5 sierpnia 2024 roku, władze oraz społeczność lokalna przypomniały o tych okrutnych wydarzeniach, oddając hołd pamięci ofiar na skwerze Pamięci.

Rzeź Woli – pamięć o niewinnych ofiarach

W obliczu brutalności II wojny światowej, Wola stała się miejscem jednej z największych tragedii w historii Polski. W dniach 5-7 sierpnia 1944 roku, w odwecie za Powstanie Warszawskie, niemieckie oddziały zamordowały od 50 do 60 tysięcy mieszkańców tej dzielnicy. Wśród ofiar byli nie tylko dorośli, ale także niewinne dzieci oraz osoby starsze, które w obliczu tego terroru nie miały szans na obronę. Tak tragiczne wydarzenia pozostawiły niezatarty ślad w pamięci kolejnych pokoleń.

Uroczystość upamiętniająca ofiary

W dniu dzisiejszym, na skwerze Pamięci, przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli, zgromadziły się osoby pragnące uczcić pamięć tych, którzy zginęli. W ceremonii udział wziął wiceprezydent m.st. Warszawy, Tomasz Bratek, który podkreślił, że "jako kolejne pokolenie niosące w sobie obowiązek pamięci, musimy stąd – z warszawskiej Woli – krzyczeć z całych sił, na cały świat: nigdy nie ma przyzwolenia dla takiego okrucieństwa". Jego słowa były przypomnieniem o potrzebie pamiętania o tragediach przeszłości, które wciąż mają wpływ na współczesność, podkreślając jednocześnie aktualność przesłania w kontekście trwającej wojny na Ukrainie.

Marsz Pamięci – głos przeszłości w teraźniejszości

Po uroczystości, uczestnicy zgromadzenia wzięli udział w Marszu Pamięci, który prowadził w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. W trakcie przemarszu odczytywano nazwiska mieszkańców, którzy stracili życie w czasie powstania w 1944 roku. To symboliczną forma oddania hołdu tym, którzy walczyli o wolność, a równocześnie przypomnienie, że pamięć o przeszłości jest kluczowa dla budowania lepszej przyszłości. Minister Andrzej Dera, odczytując list prezydenta Andrzeja Dudy, zaznaczył, że "wszyscy jesteśmy zobowiązani do mówienia prawdy o tym, co wydarzyło się 80 lat temu na Woli". Jego słowa przypomniały o obowiązku, jaki wszyscy mamy wobec ofiar tamtych tragicznych dni.


Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy