Syreny upamiętnią 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia to dzień, w którym pamięć o Powstaniu Warszawskim ożywa w sercach mieszkańców. O godzinie 17:00 syreny alarmowe w całym mieście rozbrzmiewają, przypominając o heroicznych wydarzeniach z 1944 roku. Prezydent Rafał Trzaskowski wraz z Powstańcami apelują do wszystkich o wspólne uczczenie tej ważnej chwili.

Godzina "W" – chwila refleksji i zadumy

W każdą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, o godzinie 17:00, miasto zatrzymuje się na chwilę. Syreny alarmowe rozbrzmiewają, a mieszkańcy stają w ciszy, aby oddać hołd poległym. Prezydent Rafał Trzaskowski, wspierany przez Powstańców, wzywa do uczestnictwa w tym wyjątkowym momencie. „Apelujemy do warszawianek i warszawiaków, do naszych gości i osób odwiedzających w tym czasie Warszawę o dołączenie do upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych” - mówi prezydent.

Symbolika Powstania Warszawskiego dla całej Polski

Powstanie Warszawskie to nie tylko lokalne wydarzenie, ale także symbol walki o wolność i niepodległość, który ma ogromne znaczenie dla całego narodu. „Powstanie Warszawskie jest ważne dla nas wszystkich, jest ważne dla warszawiaków, ale również dla mieszkańców całej Polski” - podkreśla Trzaskowski. Z najnowszych badań wynika, że 98% warszawiaków zna godzinę "W", co świadczy o głębokim zakorzenieniu tej pamięci w społeczeństwie. Prezydent zachęca, aby uczcić tę chwilę nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach w Polsce.

Akcje lokalne – syreny i spontaniczne upamiętnienie

Oprócz syren alarmowych, które uruchomią się na terenie całego miasta, harcerze zorganizują dodatkowe akcje w wybranych lokalizacjach. Ręczne syreny będą emitowane na Powązkach przy Glorii Victis, a także w różnych punktach na Mokotowie, Pradze i Ursynowie. Mieszkańcy będą mogli usłyszeć sygnały dźwiękowe trwające minutę, które podkreślą wagę tego wydarzenia. To doskonała okazja, aby wspólnie przeżyć tę niezwykłą chwilę i oddać cześć tym, którzy walczyli o wolność stolicy.


Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy