80. rocznica Powstania Warszawskiego na Bielanach: program obchodów
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bielan do wspólnego obchodzenia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenia związane z tym niezwykłym jubileuszem będą miały miejsce na przestrzeni kilku tygodni, a w ich trakcie będziemy mogli oddać hołd bohaterom oraz poznać historię Powstania z różnych perspektyw.

Msza i uroczystość ku pamięci Żołnierzy Armii Krajowej z grupy „Kampinos”

Rozpoczęcie obchodów planowane jest na niedzielę, 28 lipca, kiedy to o godzinie 12:00 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju przy ul. Dzierżoniowskiej 7 odbędzie się msza w intencji Żołnierzy Armii Krajowej z grupy „Kampinos”. To właśnie oni walczyli o lotnisko bielańskie, co stanowiło istotny element działań powstańczych. Po mszy uczestnicy przeniosą się pod pomnik ku czci tych walk, znajdujący się przy ul. Michaliny 10, aby złożyć kwiaty i oddać hołd poległym.

Filmowe wspomnienie w rocznicę wybuchu Powstania

W dniu 1 sierpnia, a więc dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, o godzinie 21:00 na serku bielańskim, przy stacji metra Słodowiec, odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Film ten opowiada o losach trójki młodych ludzi – Stefana, Kamy i Biedronki – którzy walczą w Powstaniu. W rolach głównych występują Józef Pawłowski, Anna Próchniak oraz Zofia Wichłacz. To doskonała okazja, aby jeszcze raz przeżyć emocje związane z tą heroiczną walką.

Wystawa fotograficzna w Galerii Aneks Bielański

Od 10 sierpnia w Galerii Aneks Bielański będzie można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Powstanie Warszawskie 1944 – Bitwa o Polskę / Wrzesień 1939: Polska wobec Niemieckiej i Sowieckiej Agresji”. Ekspozycja składa się ze zdjęć pochodzących ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Wernisaż odbędzie się 22 sierpnia o godz. 18:00, a sama wystawa będzie dostępna do 27 września w siedzibie Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica przy ul. Romaszewskiego.

Wspólne śpiewanie powstańczych pieśni

Tradycyjne wspólne śpiewanie powstańczych pieśni odbędzie się we wtorek, 30 sierpnia o godz. 18:00 przy muralu Piechotków na podwórku przy ul. Skalbmierskiej 5. Na scenie pojawią się zespoły Harnasie, Szarotki i Impuls z klubu Garnizonowego 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, a także Zespół Folklorystyczny Lazurki. Dodatkowo, w wydarzeniu weźmie udział grupa rekonstrukcyjna w strojach z czasów okupacji.

Uroczystość upamiętniająca koniec Powstania i tragedię Marymontu

Zakończenie obchodów będzie miało miejsce 2 października o godz. 11:00 pod pomnikiem przy wejściu do XCIV LO im. Gen. Stanisława Maczka przy ul. Gwiaździstej 35. Uroczystość upamiętni koniec Powstania Warszawskiego oraz zamordowanie przez Niemców mieszkańców Marymontu i uciekinierów z innych dzielnic Warszawy w dniach 14-15 września 1944 roku. W tych tragicznych dniach zginęło blisko 400 osób.

Konkursy na mediach społecznościowych Urzędu Dzielnicy Bielany

Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Urzędu Dzielnicy Bielany, gdzie będą publikowane informacje o Powstaniu Warszawskim oraz organizowane konkursy, w których można wygrać książki poświęcone temu wydarzeniu i działalności żołnierzy Armii Krajowej Grupy „Kampinos”. To świetna okazja, aby pogłębić swoją wiedzę na temat naszej historii.

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk podkreśla znaczenie tych wydarzeń słowami:

„Liczba Powstańców warszawskich z roku na rok zmniejsza się. Biegnący czas jest nieubłagany. Do stołecznego zrywu w roku 1944 stanęło około 50 tys. żołnierzy. Obecnie żyje ich jeszcze około pięciuset. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać ich wśród nas. Możemy jednak zachować pamięć o tym, co dla nas zrobili”


Na podstawie: Urząd Dzielnicy Bielany