Płyta Brodki
W związku z nadchodzącą 80. rocznicą Powstania Warszawskiego, miasto przygotowało szereg wydarzeń, które mają na celu upamiętnienie tego ważnego historycznego momentu. Jednym z najważniejszych punktów programu jest premiera nowej płyty Moniki Brodki pt. "WAWA".

Różnorodne wydarzenia upamiętniające rocznicę Powstania Warszawskiego

W ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały bogaty program wydarzeń. Oprócz tradycyjnych uroczystości, mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w wystawach, koncertach, grach miejskich, a nawet operze. Szczególną uwagę przyciąga premiera płyty Moniki Brodki, zatytułowanej "WAWA".

Monika Brodka i jej płyta "WAWA" jako wyraz artystycznej pamięci

Jednym z najważniejszych elementów obchodów będzie premiera płyty "WAWA" autorstwa Moniki Brodki, która została zaproszona do tego projektu przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Artystka, znana ze swojego unikalnego stylu i głębokich interpretacji muzycznych, stworzyła album, który zawiera 10 utworów - zarówno nowych kompozycji, jak i coverów. Wśród nich znajduje się interpretacja piosenki Ireny Santor "Spotkanie z Warszawą", która otwiera album.

„Spotkanie z Warszawą" Ireny Santor to utwór otwierający album „WAWA". Jest elementem nadziei, promieni słońca, które pojawiają się nad miastem – rozświetlając je i tym samym wzbudzając zachwyt osób, które żyją w Warszawie – opowiadała Brodka.

Przy realizacji tego projektu, Monika Brodka pełniła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej, co nadało albumowi wyjątkowy charakter. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, podkreślił znaczenie tego projektu:

„Projekt, który przygotowała Brodka jest dla nas szczególnie ważny. Monika od 20 lat mieszka w Warszawie i kiedy się pojawiła w stolicy, działalność rozpoczęło również nasze muzeum. Monika rozumie, że można być odważnym i odważyć się żyć według własnych reguł – wyjaśnia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Symboliczne miejsca i unikatowe wystawy

Ważnym elementem obchodów będzie również zmodernizowany Park Akcji „Burza” przy Kopcu Powstania Warszawskiego. To miejsce, które ma szczególne znaczenie historyczne i symboliczne. Jak podkreśla prezydent miasta, Rafał Trzaskowski:

„Jest to miejsce nieprawdopodobne, absolutnie wyjątkowe i unikatowe. Aktualnie jedno z moich ulubionych w Warszawie. Jest to oczywiście pomnik historii usypany z gruzów Warszawy, ale też fantastyczna ekspozycja artystyczna. Na samym szczycie znajduje się symbol Polski Walczącej i tam właśnie będziemy zapalać płomień. Z tego miejsca można spojrzeć na Warszawę z innej perspektywy. Jest to sposób na pokazywanie patriotyzmu bez napuszenia, bez wielkiej pompy, skłaniając do refleksji. I do tego widok na miasto, którego miało nie być – dodaje Rafał Trzaskowski.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie prezentacja albumu fotograficznego oraz wystawa na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Album, składający się ze 100 zdjęć wybranych przez Chrisa Niedenthala z ogromnej kolekcji 30 tys. fotografii, przedstawia reportaż z Powstania Warszawskiego. Zdjęcia zostały pokolorowane przez firmę Orka, co ma na celu przybliżenie tego historycznego wydarzenia młodszym odbiorcom.

„Chcieliśmy usunąć barierę, o której często mówią młodzi ludzie, że czarno-białe zdjęcia ich nie przekonują. Chcieliśmy pokazać Powstanie Warszawskie jak najbliższe młodemu odbiorcy. Ten album nie jest albumem łatwym w odbiorze, ale warto go polecić – podkreśla Jan Ołdakowski.

Więcej szczegółowych informacji o obchodach 80. rocznicy Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie 1944.pl.


Wg inf z: UMS Warszawa