Warszawa: Ulica Panamska otwarta na Mokotowie
Wczoraj na Mokotowie miało miejsce uroczyste otwarcie nowej ulicy Panamskiej, symbolizującej bliskie relacje między Polską a Panamą. Wydarzenie zgromadziło wielu ważnych gości, w tym ambasadora Panamy oraz przedstawicieli warszawskich władz. Uroczystość była także okazją do podkreślenia historycznych więzi dyplomatycznych i kulturalnych między oboma krajami.

Uroczyste otwarcie ulicy Panamskiej na Mokotowie

Wczoraj, 27 czerwca, Warszawa zyskała nową ulicę - Panamską, usytuowaną na Mokotowie przy Alei gen. Władysława Sikorskiego. Uroczystość otwarcia była symbolicznym połączeniem Polski i Panamy, dwóch krajów oddalonych geograficznie, ale bliskich sobie dzięki wieloletnim relacjom dyplomatycznym.

Wydarzenie rozpoczęło się odsłonięciem tabliczki z nazwą ulicy Panamskiej przez ambasadora Republiki Panamy Javiera Alcides Bonagas De Gracia, zastępczynię prezydenta m.st. Warszawy Renatę Kaznowską, zastępcę przewodniczącego Rady m.st. Warszawy Sławomira Potapowicza oraz burmistrza dzielnicy Mokotów Rafała Miastowskiego. W ceremonii uczestniczyli również liczni przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego z Krajów Iberoamerykańskich.

Historyczne i kulturowe znaczenie uroczystości

Ambasador Panamy, Javier Alcides Bonagas De Gracia, podkreślił znaczenie tej uroczystości w kontekście 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Panamą. W swoim przemówieniu ambasador zaznaczył:

„W ubiegłym roku obchodziliśmy 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych i ta uroczystość wpisuje się właśnie w ten kontekst. Ceremonia ta jest również świadectwem odniesienia i do miasta Panamy, gdzie istnieją ulice Polska, Warszawska, Getta Warszawskiego, a także aleja Jana Pawła II, upamiętniająca wizytę papieża Polaka w Panamie. Panama wybrała właśnie Polskę, aby zaznaczyć swoją obecność w tej części świata. Mamy nadzieję, że ambasada Panamy dalej będzie promować projekt bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą i miastem Panamą, która jest węzłem połączeń lotniczych dla tego regionu. Myślę, że fakt nadania nazwy ulicy panamskiej zbliży nas do siebie jeszcze bardziej” – mówił ambasador Republiki Panamy, Javier Alcides Bonagas De Gracia.

Panama to kraj o bogatej różnorodności biologicznej i kulturowej, który od wieków pełni rolę łącznika między narodami. Niedawno Panama została po raz szósty wybrana na członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, a w zeszłym roku Panamczyk objął stanowisko sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Znaczenie ulicy Panamskiej dla Warszawy

Zastępczyni prezydenta Warszawy, Renata Kaznowska, wyraziła swoje zadowolenie z otwarcia nowej ulicy, podkreślając, że jest to wyraz wieloletnich relacji dyplomatycznych między Polską a Panamą:

„Cieszę się, że Panama, wspaniały i interesujący kraj, z którym od blisko stulecia Polska ma bardzo dobre i coraz szersze relacje dyplomatyczne, gospodarcze, kulturalne i naukowe, ma wreszcie swoją ulicę w Warszawie. Otwieram ją z dumą i satysfakcją. Spotykając się tu, gdzie dziś widzimy naszą różnorodność, pamiętamy, że jesteśmy wszyscy częścią globalnej, harmonijnej społeczności. To otwiera przed nami nowe możliwości, daje motywację do nowych działań i inspiruje do poznawania innych kultur, krajów i przede wszystkim ludzi” – powiedziała wiceprezydentka Renata Kaznowska.

Nazwa ulicy Panamska została nadana Uchwałą nr (97) XCVII/3265/2024 Rady m.st. Warszawy z dnia 4 kwietnia 2024 r. Ulica Panamska wpisuje się w międzynarodowe nazewnictwo w tej części dzielnicy Mokotów, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie w kontekście globalnych relacji Warszawy.

Jednomyślność Rady Warszawy

Sławomir Potapowicz, zastępca przewodniczącego Rady m.st. Warszawy, wyraził swoją wdzięczność za jednomyślną decyzję Rady w sprawie nazwania nowej ulicy:

„Chcę podkreślić, że Rada Warszawy podjęła decyzję o nazwaniu nazwy ulicą Panamską jednomyślnie. Mam też gorącą nadzieję i wierzę w to głęboko, że dzisiejsza uroczystość jest początkiem współpracy między naszymi krajami i naszymi państwami. Że współpraca ta będzie miała jeszcze większy wymiar gospodarczy, polityczny i kulturalny. W imieniu Rady Warszawy chcę Panu ambasadorowi i wszystkim zaangażowanym nadanie nazwy ulicy Panamskiej serdecznie podziękować. Nasze miasto dzięki tej nazwie staje się jeszcze piękniejsze” – podziękował Sławomir Potapowicz.

Uroczystość otwarcia ulicy Panamskiej uświetnił pokaz tradycyjnych strojów panamskich, znanych jako „pollerras”, które przyciągnęły uwagę licznie zgromadzonych mieszkańców i gości.


Opierając się na: UMS Warszawa