Jak wspierać osoby neuroróżnorodne na Targówku?
W dzielnicy Targówek zakończył się pierwszy etap kampanii „Barwni i wyjątkowi”, mającej na celu wsparcie osób neuroróżnorodnych. Gala odbyła się 13 czerwca 2024 roku, a wśród uczestników znaleźli się nauczyciele, dyrektorzy oraz rodzice uczniów z lokalnych szkół. Wydarzenie było ukoronowaniem trzymiesięcznego projektu, który zjednoczył samorząd, sektor kultury i organizacje pozarządowe.
  1. Zakończenie pierwszego etapu kampanii „Barwni i wyjątkowi”
  2. Udział 1087 nauczycieli szkół podstawowych
  3. Wręczenie nagród „Kolorowy Puzel” i „Złoty Puzel”
  4. Plany na rozszerzenie kampanii na inne dzielnice Warszawy

Główne założenia kampanii „Barwni i wyjątkowi” dotyczą wsparcia osób z ADHD oraz podnoszenia świadomości na temat neuroróżnorodności. W projekcie wzięło udział 1087 nauczycieli z różnych placówek oświatowych, w tym z VIII Ogrodu Jordanowskiego. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat ADHD oraz sposobów wspierania uczniów z tym zaburzeniem.

Kampania, której inicjatorkami są Joanna Mroczek, Dorota Kozielska i Lidia Krawczyk, została zaprojektowana przez Małgorzatę Ciupę, dyrektor programową Fundacji Idylla. Projekt ten łączy siły samorządu, sektora kultury i organizacji pozarządowych, co czyni go wyjątkowym na skalę lokalną.

Za udział w kampanii, szkoły i placówki oświatowe zostały uhonorowane „Kolorowym Puzlem”. Dzielnica Targówek, jako pionier tej inicjatywy, otrzymała natomiast statuetkę „Złotego Puzla”. Następne etapy kampanii skupią się na szkoleniach dla nauczycieli przedszkolnych oraz poszerzeniu tematyki o inne aspekty związane z neuroróżnorodnością.

Beata Michalec, Przewodnicząca Komisji Edukacji m.st. Warszawy, zadeklarowała poparcie dla rozszerzenia kampanii na inne dzielnice miasta. Dzięki temu, działania mają szansę objąć jeszcze większą liczbę osób, co przyczyni się do lepszego zrozumienia i wsparcia dla neuroróżnorodnych uczniów oraz ich rodzin.

W wydarzeniu wzięli udział również Aneta Wyczółkowska, radna Targówka, Ewelina Romańska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 13, oraz przedstawiciele Fundacji Idylla, w tym Aleksandra Wawrowska i Katarzyna Majdura. Organizację kampanii i gali wsparły Wydział Edukacji Urzędu Dzielnicy Targówek oraz Dom Otwarty, inkluzywna placówka Domu Kultury Świt.

To wydarzenie jest ważnym krokiem w kierunku integracji i wsparcia dla osób neuroróżnorodnych, a także inspiracją dla innych dzielnic do podjęcia podobnych inicjatyw. Mamy nadzieję, że kampania „Barwni i wyjątkowi” będzie miała trwały i pozytywny wpływ na społeczność lokalną.


Targówek