Wakacje tuż za rogiem – warto zadbać o bezpieczeństwo, aby czas odpoczynku upłynął bez przykrych niespodzianek. Dowiedz się, jak dbać o siebie nad wodą, podczas jazdy na rowerze oraz w mieście.
- Kąpiel w Wiśle jest zabroniona.
- Wybieraj strzeżone kąpieliska z ratownikiem.
- Dbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.
- Ucz dzieci zasad bezpieczeństwa w mieście.
Wakacyjne dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w okolicach Wisły. Jednak warto pamiętać, że kąpiel w Wiśle jest zabroniona. Jej nurt bywa zdradliwy, a osoby bez doświadczenia powinny unikać korzystania ze sprzętu pływającego w tej rzece. Spożywanie alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka jest dozwolone, jednak róbmy to odpowiedzialnie.
Podczas wyjazdów poza miasto wiele osób będzie odpoczywać nad wodą. Warto pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo. Zawsze wybieraj kąpieliska strzeżone przez ratowników i stosuj się do ich poleceń. Biała flaga oznacza, że można się kąpać, czerwona zaś – kąpiel jest zabroniona. Pamiętaj, by nie wchodzić do wody rozgrzanym oraz pić dużo wody, aby uniknąć przegrzania organizmu. Ważne jest również, aby mieć naładowany telefon komórkowy i znać dokładną lokalizację, w razie potrzeby wezwania pomocy.
W Warszawie jedynym miejscem, gdzie można legalnie się kąpać, jest Jeziorko Czerniakowskie. Strzeżone kąpieliska znajdują się także na otwartych basenach miejskich, takich jak Park Szczęśliwicki, Ośrodek Moczydło i pływalnia w Parku Kultury w Powsinie.
Rower to coraz popularniejszy środek transportu, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Bezpieczeństwo na rowerze zaczyna się od znajomości przepisów ruchu drogowego, umiejętności jazdy oraz stanu technicznego sprzętu. Warto odwiedzić Miasteczko Ruchu Drogowego przy ulicy Sołtyka 8/10, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności i zdobyć kartę rowerową. Straż Miejska m.st. Warszawy udostępnia również wiele cennych wskazówek na swoim profilu instagramowym, zwłaszcza w ramach cyklu „Oczywisty Niezbędnik Rowerzysty”.
Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży to priorytet. Strażnicy miejscy z Referatu Profilaktyki dbają o edukację uczestników miejskiej akcji „Lato w mieście”. Uczą oni dzieci zaufania do osób w mundurach, ostrożności w kontaktach z obcymi oraz bezpiecznego korzystania z internetu. Najważniejszą rolę w przygotowaniu dzieci do wakacyjnych wyjazdów odgrywają jednak rodzice i opiekunowie.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!
Według informacji z: SM Warszawa