Stolica dba o czystość ścieżek rowerowych przed długim weekendem
W związku z nadchodzącym długim weekendem, wiele osób planuje rowerowe wycieczki. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowników, Zarząd Oczyszczania Miasta intensywnie pracuje nad utrzymaniem czystości na ścieżkach rowerowych. Warszawska sieć rowerowa nieustannie się rozwija, oferując mieszkańcom coraz więcej tras do odkrywania.
  1. Warszawska sieć rowerowa ma już 780 km tras.
  2. ZOM regularnie sprząta ścieżki rowerowe dla bezpieczeństwa użytkowników.
  3. Miejsca wymagające sprzątania można zgłaszać poprzez Miejskie Centrum Kontaktu.
  4. Nowe trasy rowerowe powstały na ul. Marszałkowskiej i ul. Modlińskiej.

Warszawa może się pochwalić imponującą siecią rowerową, która liczy już 780 km tras. W miarę jak rośnie liczba użytkowników, rośnie też potrzeba dbania o czystość i bezpieczeństwo tych dróg. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) jest odpowiedzialny za regularne sprzątanie ścieżek rowerowych, które biegną wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych.

Nie tylko mechaniczne zamiatarki, ale także miotły są używane do usuwania zanieczyszczeń takich jak piasek, szkło, rozlane płyny czy śmieci. Te działania mają na celu nie tylko poprawę estetyki przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg rowerowych.

Czystość na drogach rowerowych przekłada się na bezpieczeństwo osób, które z nich korzystają. Kompleksowe, ale także punktowe i interwencyjne sprzątanie tych tras nie tylko poprawia estetykę przestrzeni publicznej, lecz przede wszystkim zwiększa możliwości jak najbezpieczniejszego korzystania z infrastruktury rowerowej – mówi Robert Szymański, p.o. dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta.

Rowerem po czystych ścieżkach

Użytkownicy ścieżek rowerowych mogą również przyczynić się do poprawy stanu tych dróg. Każdy, kto zauważy miejsca wymagające sprzątania, może zgłosić je do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, najlepiej z podaniem lub oznaczeniem konkretnej lokalizacji. Informacja ta trafia bezpośrednio do odpowiedniego zarządcy terenu, co pozwala na szybkie i skuteczne działanie.

ZOM koncentruje swoje działania na trasach wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych, natomiast pozostałymi ścieżkami opiekują się urzędy dzielnic, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Codzienne patrole kontrolerów ZOM, często odbywające się także na rowerach, pomagają w monitorowaniu stanu dróg i szybkim reagowaniu na zgłoszenia.

Nowe trasy i perspektywy rozwoju

W 2023 roku do sieci rowerowej dodano nowe trasy, w tym odcinek na ul. Marszałkowskiej między ul. Królewską a al. „Solidarności” oraz odcinek na ul. Modlińskiej od ul. Przyrzecze do granicy miasta. Zarząd Dróg Miejskich zakończył także budowę nowych tras na ul. Kondratowicza oraz ciągu ul. Perzyńskiego, Podczaszyńskiego i Rudnickiego. Te inwestycje mają na celu nie tylko poprawę komfortu jazdy, ale także zachęcenie większej liczby mieszkańców do korzystania z rowerów jako ekologicznego środka transportu.

Warszawa stawia na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko, a rowerowe porządki są tego doskonałym przykładem. Dzięki regularnym działaniom ZOM, mieszkańcy mogą cieszyć się czystymi i bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi, co z pewnością zachęci ich do jeszcze częstszego korzystania z rowerów.


Na podst. UMS Warszawa