Rynek jednorazowych e-papierosów w Polsce

Jednorazowe e-papierosy zyskują coraz większą popularność w Polsce. Według raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), sprzedaż tych produktów wzrosła ponad trzykrotnie między 2022 a 2023 rokiem, osiągając blisko 100 mln sztuk w 2023 roku. Średnia miesięczna sprzedaż w 2023 roku wynosiła 8,3 mln sztuk.

Charakterystyka jednorazowych e-papierosów

Jednorazowe e-papierosy to urządzenia z wbudowaną baterią i zbiornikiem z płynem zawierającym nikotynę lub bez niej. Po wyczerpaniu baterii lub płynu produkt nie nadaje się do ponownego użytku. Standardowy e-papieros jednorazowy pozwala na około 700-800 zaciągnięć, co odpowiada 2,5-3 paczkom papierosów. Cena jednorazowego e-papierosa w Polsce zazwyczaj nie przekracza 30 zł.

Przyczyny popularności

Atrakcyjna cena, duży wybór smaków (ok. 770 wariantów) oraz szeroka dostępność sprawiają, że po tzw. jednorazówki sięga coraz więcej konsumentów. Ponad 90% rynku stanowią warianty słodkie, owocowe lub tzw. napojowe. Jednorazowe e-papierosy są najszybciej rosnącą kategorią na polskim rynku wyrobów nikotynowych.

Uwarunkowania prawne

Zgodnie z polskim prawem, e-papierosy podlegają podobnym regulacjom jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Obowiązują ograniczenia dotyczące maksymalnej zawartości nikotyny w płynie oraz pojemności pojemników. Sprzedaż i reklama e-papierosów dozwolona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Produkcja i import

Obecnie 95% jednorazowych e-papierosów produkowanych jest w Chinach, skąd trafiają na rynki całego świata. Znacząca większość e-papierosów w Polsce to produkty importowane, głównie z Chin. Globalny rynek jednorazowych e-papierosów dynamicznie się rozwija - w 2022 r. był wyceniany na 4,9 mld dolarów.

Perspektywy rozwoju rynku

Ministerstwo Zdrowia zapowiada prace nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów oraz uszczelnić przepisy dotyczące handlu tymi produktami. W Europie wprowadzenie podobnego zakazu rozważa obecnie kilka państw, m.in. Francja, Niemcy czy Irlandia.

Niewątpliwie rynek jednorazowych e-papierosów w Polsce będzie wymagał dalszej obserwacji i odpowiednich regulacji prawnych, aby zapewnić zgodność produktów z obowiązującymi przepisami. Kluczowe znaczenie będzie miała też edukacja społeczna na temat właściwości i potencjalnych zagrożeń związanych z e-papierosami.