Nowa książka o niezwykłych znaleziskach z budowy drugiej linii metra
Budowa drugiej linii warszawskiego metra przyniosła nie tylko rozwój infrastruktury, ale również fascynujące odkrycia archeologiczne. Zaskakujące znaleziska, od kości prehistorycznych zwierząt po artefakty z czasów wojennych, zostały teraz opisane w nowej książce wydanej przez Państwowe Muzeum Archeologiczne. Premiera tej publikacji odbędzie się już w najbliższy czwartek.
  1. Odkrycia archeologiczne podczas budowy II linii metra w Warszawie.
  2. Znaleziska obejmują kości mamutów, słoni leśnych oraz artefakty wojenne.
  3. Książka „Korzenie miasta” zawiera szczegółowe opisy tych odkryć.
  4. Premiera publikacji odbędzie się 23 maja 2024 roku.

Na Bemowie, gdzie trwają prace nad ostatnim odcinkiem linii M2, odkryto fragmenty zdobionej ceramiki, osełki, kości konia oraz pozostałości dawnej piwniczki. W tej części miasta powstają nowe stacje: Lazurowa, Chrzanów, Karolin, a także stacja techniczno-postojowa. Te znaleziska pokazują, jak wiele historii kryje się pod ziemią.

Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć była żuchwa mamuta, znaleziona na głębokości ponad pięciu metrów podczas budowy stacji Zacisze. Analizy wykazały, że kość należała do młodego osobnika, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość znaleziska. W okolicy stacji Bródno natrafiono natomiast na około 20 fragmentów czaszek prażubrów, które zalegały na głębokości od 11 do 15 metrów.

Na terenie budowy stacji Płocka, 28 listopada 2018 roku, odkryto siedem fragmentów dużych kości, które okazały się szczątkami słonia leśnego (Palaeoloxodon antiquus). Te prehistoryczne zwierzęta żyły na obszarze Polski w epoce lodowcowej i mogły osiągać nawet cztery i pół metra wysokości.

Interesującym znaleziskiem była również studnia odkryta podczas prac przy stacji Księcia Janusza. Znajdowała się ona na głębokości od 9 do 14 metrów pod ziemią i zawierała gliniane oraz szklane przedmioty. Studnia ta ma ponad sto lat i jest cennym śladem przeszłości tego obszaru.

W rejonie ulicy Górczewskiej 137 odnaleziono fragment gąsienicy czołgowej wraz z kołem napędowym, które pochodziły z niemieckiego czołgu Panzerkampfwagen I, uczestniczącego w ataku na Warszawę we wrześniu 1939 roku. Takie znaleziska są świadectwem dramatycznych wydarzeń z przeszłości miasta.

Znaleziska z budowy linii M2 zostały szczegółowo opisane i zilustrowane w książce „Korzenie miasta. Badania archeologiczne przy budowie II linii warszawskiego metra”, przygotowanej przez Państwowe Muzeum Archeologiczne. Na ponad 440 stronach, 21 autorów, w tym archeologowie, historycy i varsavianści, omawiają te fascynujące odkrycia. Publikacja zawiera również rozdział poświęcony przygotowaniom do budowy linii M2 oraz aspektom zarządczym i ryzykom związanym z inwestycją.

Premiera tej publikacji odbędzie się w czwartek, 23 maja 2024 roku, o godzinie 12:00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. To wydarzenie będzie wyjątkową okazją dla wszystkich zainteresowanych historią stolicy i jej ukrytymi skarbami.


Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy