Startuje
Wiosna przynosi nowe możliwości dla najmłodszych i ich rodzin – rusza inicjatywa „Aktywna Szkoła”. Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z samorządami i placówkami oświatowymi otwiera drzwi do aktywności fizycznej dla dzieci, młodzieży oraz całych rodzin. Dzięki nowemu programowi, przyszkolne obiekty sportowe zostaną udostępnione poza godzinami zajęć, a profesjonalni trenerzy i animatorzy zadbają o rozwój sportowy i zdrowie uczestników.
  1. Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki - „Aktywna Szkoła”.
  2. Program oferuje dostęp do przyszkolnych obiektów sportowych oraz profesjonalną opiekę trenerów.
  3. Zgłoszenia szkół do programu trwają od 2 do 12 kwietnia 2024 roku.
  4. Inwestycja w wysokości 335 mln zł przeznaczona na rozwój infrastruktury i zatrudnienie animatorów.

W obliczu rosnącej potrzeby promowania zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej wśród najmłodszych, rządowa inicjatywa „Aktywna Szkoła” staje się światełkiem w tunelu dla wielu społeczności lokalnych. Jak podkreśla Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki, program ma na celu „zachęcić do zdjęcia kłódek z furtek i płotów wokół szkolnych obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi oraz w dni wolne od zajęć szkolnych”.

W ramach programu, samorządy wraz z placówkami oświatowymi będą mogły skorzystać z dofinansowania na rozwój infrastruktury sportowej oraz zatrudnienie kwalifikowanych animatorów i trenerów. Dzięki temu, przyszkolne boiska, sale gimnastyczne czy kompleksy Orlików staną się centrami aktywności nie tylko dla uczniów, ale również dla ich rodzin i mieszkańców.

Projekt „Aktywna Szkoła” nie tylko otwiera przed społecznościami nowe możliwości rekreacyjne, ale również wpisuje się w długoterminową strategię poprawy kondycji fizycznej Polaków. Jak wskazują badania, przeprowadzone na zlecenie ministerstwa, aż 90% szkół dysponuje nie w pełni wykorzystaną infrastrukturą sportową. Program ma szansę zmienić ten stan rzeczy, zapewniając młodemu pokoleniu lepszy start w zdrowe dorosłe życie.

Na realizację programu „Aktywna Szkoła” oraz zakup niezbędnego sprzętu sportowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło kwotę 335 mln zł do końca 2024 roku, z perspektywą zwiększenia środków w przyszłości. Dodatkowo, jedną z kluczowych zalet programu jest finansowe wspieranie samorządów w zakresie zwiększenia godzin pracy animatorów oraz podniesienia stawek wynagrodzeń za prowadzenie zajęć.

Zarządzaniem projektu zajmie się Fundacja „Orły Sportu”, co gwarantuje jego profesjonalne i skuteczne wdrożenie. Zainteresowane szkoły publiczne mogą zgłaszać swoją chęć przystąpienia do programu, kontaktując się z organizatorami w wyznaczonym terminie. To wyjątkowa okazja, aby wspólnie pracować nad budowaniem aktywniejszej przyszłości dla naszych dzieci.


Na podstawie: MUW