Bezpieczeństwo na motocyklu — porady dla początkujących kierowców

Prawidłowe przygotowanie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, jest niezbędne, by bezpiecznie poruszać się motocyklem po drogach publicznych. Jednak nie tylko zdobycie wiedzy merytorycznej i umiejętności, ale również regularne serwisowanie i naprawy motocykla mają w tym przypadku ogromne znaczenie.

Jeśli marzysz o podróżowaniu dynamiczną i dającą poczucie wolności maszyną, sprawdź, o co musisz zadbać i jak przygotować siebie oraz swój pojazd do jazdy.

Podstawy bezpiecznej jazdy

Aby legalnie kierować motocyklem, trzeba mieć odpowiednie prawo jazdy, zależne od kategorii pojazdu. Kategoria A, obejmująca motocykle, wymaga uczestniczenia w teoretycznej części kursu, która trwa 30 godzin lekcyjnych. Osoby, które mają już prawo jazdy innej kategorii, mogą być zwolnione z części teoretycznej lub muszą odbyć skrócony kurs teoretyczny skoncentrowany na specyfice motocykli. Część praktyczna polega na odbyciu 20 godzin lekcyjnych jazd praktycznych. Następnie trzeba zdać egzamin państwowy. Jednak sam kurs to nie wszystko, ważne są także predyspozycje i doświadczenie kierowcy.

Na bezpieczną jazdę wpływają:

  • Umiejętność zajmowania bezpiecznej pozycji na drodze, która zapewnia dobre widzenie i sprawia, że motocykl jest również widoczny dla innych kierowców.
  • Utrzymanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów pozwala na bezpieczne reagowanie w przypadku nagłych zdarzeń.
  • Obserwacja sygnałów i zachowań innych uczestników ruchu pozwala przewidywać ich przyszłe manewry i umożliwia odpowiednio szybką reakcję.
  • Motocyklista musi znać wszelkie funkcje motocykla i umiejętnie się nim posługiwać oraz powinien być przygotowany na jazdę w deszczu, na mokrej nawierzchni czy w silnym wietrze, dostosowując styl jazdy do warunków.
  • Znajomość pierwszych kroków po zdarzeniu drogowym. Obejmuje ona umiejętne zabezpieczenie miejsca zdarzenia i udzielenie pierwszej pomocy.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Zanim wsiądziesz na motocykl i ruszysz w drogę, zwróć uwagę na strój, który musi chronić ciało przed urazami.

  • Kask to najważniejszy element wyposażenia każdego motocyklisty. Powinien być dobrze dopasowany, spełniać normy bezpieczeństwa i być regularnie sprawdzany pod kątem uszkodzeń.
  • Odzież ochronna: kurtki, spodnie, rękawice i buty dla motocyklistów wyposażone w certyfikowane protektory zwiększają ochronę przed urazami, a membrany przeciwdeszczowe czy ocieplenia chronią przed złymi warunkami atmosferycznymi.
  • Noszenie elementów odblaskowych lub wyposażenie motocykla w dodatkowe oświetlenie może znacząco zwiększyć widoczność, a tym samym bezpieczeństwomotocyklisty.

Serwis i regularne naprawy

Regularne oddawanie motocykla do autoryzowanego serwisu także ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Podczas przeglądów sprawdzane są i konserwowane najważniejsze elementy motocykla: hamulce, opony, układ kierowniczy, zawieszenie i światła. Usterki w tych systemach mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze i wymagają natychmiastowego usunięcia. Oczywiście sprawdzany jest także stan silnika i wymieniane są płyny eksploatacyjne. Taki przegląd jest nie tylko wymagany prawnie (raz do roku), ale także polecany przed każdym sezonem.

Korzystając z usług autoryzowanego serwisu MFA Motocykle w Łazach k. Magdalenki, zyskasz nieograniczony dostęp do doświadczonych mechaników, oryginalnych części zamiennych i wysokiej jakości obsługi, a każda Twoja podróż ulubioną maszyną będzie ekscytująca.

Należy pamiętać także o czynnościach, które każdy motocyklista powinien wykonać samodzielnie przed jazdą, czyli:

-regularne sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu

-sprawdzanie naciągu łańcucha oraz jego ewentualne smarowanie

-sprawdzenie stanu płynów w pojeździe- czy olej, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy są w odpowiednim stanie,

Warto także sprawdzić stan paliwa w zbiorniku… ;-)