Wznowienie prac nad centrum administracyjnym obniży koszty funkcjonowania samorządów
Wznowienie budowy centrum administracyjnego to świt nowych możliwości dla mieszkańców. Nowoczesny obiekt, który będzie siedzibą kluczowych jednostek organizacyjnych, ma szansę stać się sercem lokalnej społeczności. Sprawdźmy, co dokładnie przyniesie ta zmiana.
  1. Prace budowlane zostały wznowione w marcu 2023 roku, po przerwie spowodowanej odstąpieniem od umowy przez poprzedniego wykonawcę.
  2. Centrum administracyjne będzie domem dla ważnych instytucji samorządowych, oferując mieszkańcom jedno miejsce do załatwiania spraw regionalnych i powiatowych.
  3. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 67 mln zł, z czego większość środków pochodzi od samorządu województwa.
  4. Nowy budynek zaoferuje nowoczesne rozwiązania, takie jak przystosowanie do osób z niepełnosprawnościami, energooszczędne ogrzewanie oraz miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.

W naszym mieście trwają prace nad projektem, który ma na celu ułatwienie życia mieszkańcom – budową nowego centrum administracyjnego. Jest to miejsce, gdzie skupione będą jednostki organizacyjne zarówno samorządu województwa, jak i powiatu. To krok w stronę zacieśnienia współpracy między różnymi szczeblami administracji oraz oferowania bardziej kompleksowej obsługi obywateli.

Adam Struzik, marszałek województwa, podkreślił znaczenie inwestycji dla regionu:

– Mieszkańcy będą mogli w jednym miejscu załatwić sprawy o charakterze regionalnym i powiatowym. Od momentu przejęcia liderowania przyspieszyliśmy formalności związane ze wznowieniem budowy.
W budynku, o łącznej powierzchni ponad 7 500 m kw., znajdą się nie tylko biura, ale również biblioteka, archiwum, sale konferencyjne oraz specjalnie zaprojektowane przestrzenie dla dzieci i kobiet karmiących.

Radna województwa, Wiesława Krawczyk, zwraca uwagę na nowoczesny charakter obiektu:

– Przed wejściem zostaną umieszczone dwa pylony multimedialne. Powstający budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Dodatkowo, centrum będzie ogrzewane przy pomocy energii z sieci ciepłowniczej oraz paneli fotowoltaicznych, co wpisuje się w obecne trendy proekologiczne.

Projekt ten, nie tylko odzwierciedla zmianę w podejściu do administracji publicznej, ale także stanowi ważną inwestycję w infrastrukturę miasta. Oczekuje się, że centrum zostanie oddane do użytku pod koniec lutego 2024 roku, stanowiąc nowy etap w rozwoju lokalnej społeczności.


Źródło: UMWM