Warszawa ponownie zapala światło pamięci. Inicjatywy miejskie na rzecz hołdu ofiarom Holokaustu zbliżają się wielkimi krokami. Oto jak stolica odda cześć tym, którzy odeszli i przypomni światu o tragedii, której nie wolno zapomnieć.
- Warszawa przygotowuje się do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
- Uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta i ekumeniczne modlitwy upamiętnią tragedię.
- Zabytkowy tramwaj z gwiazdą Dawida przejedzie ulicami miasta jako żywy symbol przeszłości.
- Zaproszenie do wspólnej akcji "Światło Pamięci" skierowane do mieszkańców Warszawy.
Stolica Polski, Warszawa, w dniach 26 i 27 stycznia stanie się miejscem refleksji i pamięci o jednym z najmroczniejszych rozdziałów w historii ludzkości. To właśnie w tych dniach, na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2005 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który upamiętnia wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
Oddanie hołdu pod pomnikiem Bohaterów Getta
Centralnym punktem obchodów będzie uroczystość pod pomnikiem Bohaterów Getta, zlokalizowanym przy ulicy Zamenhofa i alei Sendlerowej. Spotkanie zaplanowano na 26 stycznia, o godzinie 13:00. W programie przewidziane jest wspólne modlitewne oddanie hołdu, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele różnych wyznań oraz kościołów. To symboliczne wydarzenie wzbogaci występ artystyczny z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego oraz ceremonia składania wieńców. Warto zaznaczyć, że uroczystość odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.
„Światło Pamięci” – akcja mieszkańców
Zachęca się również wszystkich mieszkańców Warszawy do aktywnego włączenia się w akcję "Światło Pamięci". W dniu 27 stycznia, o godzinie 18:00, warszawianki i warszawiacy mogą dołączyć do upamiętnienia poprzez zapalenie świec w oknach swoich domów. Ten prosty gest ma na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar, ale również jest przypomnieniem o konieczności walki z nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami, które w przeszłości doprowadziły do tak ogromnej tragedii.
Tramwaj – ruchomy symbol historii
Nie lada wzruszeń dostarczy przejazd specjalnie oznakowanego zabytkowego tramwaju, który wyruszy w trasę w dniu głównych obchodów, symbolizując pojazdy kursujące niegdyś po getcie warszawskim. Ozdobiony gwiazdą Dawida tramwaj będzie pustym przekazem, przypominającym o mieszkańcach stolicy pochodzenia żydowskiego, którzy padli ofiarą nazistowskiego reżimu. Trasa przejazdu tramwaju będzie biegła od pl. Narutowicza, poprzez ul. Marszałkowską, ul. Stawki, ul. Popiełuszki, aż do Metro Marymont i dalej przez ul. Okopową do pl. Zawiszy i z powrotem na pl. Narutowicza.
Dodatkowe informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć na stronie shalom.org.pl, która służy jako źródło wiedzy o historii i kulturze żydowskiej w Polsce.
Warszawa już nie raz pokazała, że pamięć o przeszłości jest nie tylko cenną lekcją historii, ale także nieustającym przesłaniem o potrzebie budowania tolerancyjnego społeczeństwa wolnego od dyskryminacji. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu są doskonałą okazją do tego, by przypomnieć sobie i innym o tej ważnej misji.
Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy