Alergolog - kiedy zgłosic się z dzieckie do poradni alergologicznej?

Częsty katar, choroby gardła, zmiany skórne i inne dolegliwości mogą być wynikiem alergii, która jest obecnie bardzo częstym zjawiskiem. Alergie pokarmowe i wziewne dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na diagnozowanie swoich pociech i wrażenie skutecznych metod leczenia.

Kim jest alergolog i jak przebiega diagnostyka alergologiczna?

Do zadań lekarza alergologa należy diagnostyka i leczenie chorób, które są wywołane przez alergeny znajdujące się w powietrzu lub pożywieniu. Podczas rozpoznania choroby w gabinecie alergologicznym, osoba chora może być poddana testom skórnym lub badaniom krwi, których celem jest określenie, czy dana jednostka wykazuje reakcje alergiczne na określone alergeny. Po dokonanej diagnostyce chory może liczyć na fachową poradę lekarską i leczenie, które polega na ustaleniu odpowiednich leków wspomagających organizm lub na odczuleniu, które jest w stanie całkowicie usunąć objawy alergiczne, a także ich sezonowy charakter.

Jakie mogą być objawy alergii?

Objawy alergii uzależnione są od jej rodzaju. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje alergii, a są to: alergia wziewna, kontaktowa i pokarmowa. Objawy, które mogą świadczyć o występowaniu alergii u dzieci i dorosłych to:

  • astma,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • pokrzywka,
  • katar sienny,
  • zapalenie spojówek,
  • alergie pokarmowe.

To oczywiście najpopularniejsze objawy, które mogą świadczyć o chorobie alergicznej i które są najczęstszym powodem konsultacji ze specjalistą alergologiem. Nawracający katar związany z nadwrażliwością na alergeny pojawiające się w powietrzu lub zmiany skórne, które pojawiają się po kontakcie z substancją wywołującą uczulenie, w ogromnym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie i potrafią sparaliżować życie rodzinne.

Czy dziecko może być alergikiem i kiedy zgłosić się do kliniki Otolergolodzy24?

Przyjęło się, że dzieci do 3 roku życia nie powinny być diagnozowane w kierunku alergii. Nie oznacza to, że maluchy nie mogą mieć objawów alergicznych. Niemniej jednak diagnostyka u najmłodszych powinna być realizowana najwcześniej po ukończeniu 3 roku życia i właśnie dla takich dzieci i dorosłych, przygotowane są specjalne testy alergiczne. Dlatego, jeśli Twoja pociecha bardzo często choruje, pojawiają się u niej zmiany skórne lub katar, który ciągnie się w nieskażoność, to te objawy mogą być oznaką alergii. Warto również pamiętać, że nadwrażliwość na alergeny może być genetyczna. Dlatego, jeśli w rodzinie są już alergicy to prawdopodobieństwo, że również dziecko może być alergikiem, bardzo mocno wzrasta.

Jeśli Twoje dziecko często choruje i wykazuje obniżoną odporność, to koniecznie umów się na konsultację korzystajac z oferty poradnii Otolaryngolodzy - alergolog dziecięcy Warszawa. Nie daj się alergii i skorzystaj z szerokiej oferty kliniki alergologicznej, w której uzyskasz szybką i skuteczną pomoc dla siebie lub swojego dziecka. Postaw na testy alergologiczne, które pozwolą określić skalę problemu. Dzięki temu specjalista alergolog będzie mógł dopasować skuteczną metodę leczenia, która przyniesie pozytywne i długotrwałe efekty.