Choć sprzęty giganta z Cupertino uchodzą za niezawodne, ich przypadkowe zalanie prowadzi do poważnych usterek. Jeśli woda, sok lub inna ciecz przedostanie się do wnętrza urządzenia, płyta główna czy inne podzespoły mogą się uszkodzić. Jak zachować się w takiej sytuacji? Co zrobić, by nie stracić iPhone’a? Wyjaśniamy!
Jakie są potencjalne konsekwencje zalania telefonu?
Kiedy ciecz przedostanie się do komórki, może dojść do przepięcia, zwarcia lub korozji. Do głównych objawów zalania telefonu zaliczają się:
- uszkodzenia podzespołów,
- zmniejszenie wydajności akumulatora,
- spowolnione działanie aplikacji i całego systemu,
- przegrzewanie sprzętu,
- nieodpowiednia reakcja ekranu na dotyk, np. trudności z załączeniem aplikacji lub przesuwaniem zdjęć.
W jaki sposób naprawić zalane urządzenie?
Zalany telefon można uratować, ale trzeba reagować szybko. Co zrobić, kiedy Twój iPhone się zamoczy? Czego unikać? Czy w takiej sytuacji serwis Apple jest niezbędny? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Krok 1: Jak najszybciej wyciągnij komórkę z wody
Czas odgrywa ogromną rolę. Im dłużej iPhone znajduje się w wodzie lub soku, tym gorzej. W pierwszym kroku musisz więc jak najszybciej odłożyć sprzęt w suche miejsce i otrzeć go suchym ręcznikiem.
Uwaga! Nigdy przyspieszaj procesu suszenia telefonu. Nie używaj suszarki, nie kładź iPhone’a na kaloryfer, nie wystawiaj go na słońce. Takie postępowanie grozi przepięciem i zniszczeniem podzespołów. Pamiętaj też, by po zalaniu nie podpinać urządzenia do ładowarki. Unikaj ponadto potrząsania telefonem, aby zalegająca w nim ciecz nie zajęła większej części podzespołów.
Krok 2: Skontaktuj się z serwisem
Ponieważ trudno oszacować skalę zniszczeń i wpływ cieczy na podzespoły, lepiej nie działać na „własną rękę”. Samodzielna próba uruchomienia zalanego telefonu może skutkować zwarciem bądź doprowadzić do zniszczenia płyty głównej lub matrycy. Żeby uniknąć takiego scenariusza i jeszcze bardziej nie uszkodzić iPhone’a, oddaj go w ręce specjalistów. Serwis Apple dokładnie obejrzy sprzęt, a następnie przygotuje wycenę za jego naprawę.
Serwis zalanego sprzętu
Po otrzymaniu sprzętu technicy przystępują do szczegółowej analizy jego stanu technicznego. Diagnozują komponenty oraz sprawdzają, czy doszło do uszkodzenia płyty głównej, ekranu, aparatu, mikrofonów, głośników, baterii. Dodatkowo zalane urządzenia powinny zostać poddane czyszczeniu w celu zabezpieczenia podzespołów przed korozją. Po zakończonej naprawie sprzęt podlega testom, a następnie jest oddawany klientowi.
Dlaczego warto skorzystać z usług sprawdzonego serwisu Apple?
Jeśli zdecydujesz się na zlecenie usług serwisowych, wybieraj firmy, które długo działają na rynku. Zwróć uwagę, czy serwisy zajmujące się sprzętami Apple specjalizują się wyłącznie w sprzętach giganta z Cupertino. Doświadczeni technicy są w stanie szybko znaleźć wady sprzętów. Sprawdź też, czy firmy dysponują centralnym magazynem części. Skraca to czas naprawy w przypadku konieczności wymiany poszczególnych podzespołów. Dowiedz się również, czy serwis udziela gwarancji na zrealizowane usługi.