Rodzaje rozwodów w Polsce — jakie są różnice i jak dokonać wyboru?

Zgodnie z polskimi przepisami, aby można było uzyskać wyrok rozwodowy, muszą być spełnione określone przesłanki. Przede wszystkim jest to zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Jeśli ta przesłanka nie zostanie spełniona, nie uzyskamy rozwodu, nawet jeśli oboje małżonkowie zgodnie tego żądają. Jakie są rodzaje rozwodów w Polsce i czym się różnią?
Rodzaje rozwodów w Polsce
Zgodnie z przepisami w polskim prawodawstwie możemy wyróżnić zasadniczo dwa rodzaje rozwodów. Pierwszym z nich jest rozwód bez orzekania o winie, drugim z orzeczeniem winy.
W przypadku rozwodu bez winy lub inaczej zwanego polubownym sąd bada czy w danej sytuacji nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego jednak nie wskazuje który z małżonków ponosi winę za ten stan.
W przypadku rozwodu z orzeczeniem winy sąd orzekający również analizuje czy spełnione są przesłanki konieczne dla rozwodu, jednak przeprowadza postępowanie dowodowe w zakresie winy. Inaczej mówiąc, określa, która ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa.
Czasem może okazać się, że nie tylko jedno z małżonków zawiniło, ale winni są oboje małżonkowie.
Rozwód bez orzekania o winie
Postępowania rozwodowe bez orzeczenia winy zwykle przebiegają sprawniej i szybciej niż rozwody z winą. W tym przypadku małżonkowie zgadzają się na rozwód i nie żądają przeprowadzenia dowodów na okoliczność zawinienia w rozpadzie związku.
W takiej sytuacji nie ma potrzeby udowadniania winy którejkolwiek ze stron. Rozwód bez orzekania o winie to najkorzystniejsza i najczęściej wybierana forma rozwodu. Strony mogą uniknąć długiego i wyczerpującego emocjonalnie postępowania, ujawniania bolesnych wspomnień i traumatycznych przeżyć.
Jednak nie zawsze taka forma rozwodu jest możliwa.
Rozwód z orzeczeniem winy
Czasem zdarza się, że niemożliwe jest orzeczenie rozwodu bez winy. Decydując się na rozwód z orzeczeniem winy, należy mieć świadomość, że winę małżonka należy udowodnić. W takim przypadku strona niewinna musi przedłożyć sądowi dowody na poparcie żądania rozwodu z winy współmałżonka.
Najczęstszymi przesłankami do orzeczenia rozwodu z winą są zachowania sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Są to najczęściej:
- zdrada małżonka;
- uzależnienie od alkoholu lub narkotyków;
- trwonienie wspólnego majątku;
- hazard;
Strona żądająca orzeczenia winy musi wszystkie okoliczności udowodnić. Wówczas sąd w oparciu o zebrany materiał dowodowy może wydać wyrok rozwodowy z orzeczeniem winy.
Konsekwencje rozwodu bez orzekania o winie i z orzeczeniem winy
Oba rodzaje rozwodów wywołują ten sam skutek w postaci rozwiązania małżeństwa. Jednak konsekwencje dokonanego wyboru jego formy są różne. Warto wiedzieć, że po rozwodzie bez orzeczenia o winie byli małżonkowie, mogą wzajemnie od siebie żądać alimentów, jeśli na skutek rozwodu znaleźli się w niedostatku.
Z uprawnienia tego mogą skorzystać w okresie 5 lat od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W przypadku rozwodu z orzeczeniem winy uprawnienie takie przysługuje wyłącznie małżonkowi, który nie został uznany za winnego rozpadowi małżeństwa. Może z niego skorzystać w każdym czasie po zakończeniu sprawy o rozwód.
Jak dokonać wyboru formy rozwodu? Każda sytuacja jest inna, gdyż nie ma dwóch takich samych spraw o rozwód. Jeśli masz wątpliwości co do formy i chcesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, skontaktuj się z dobrym radcą prawnym od rozwodów, który pomoże podjąć właściwą decyzję i przeprowadzi sprawę rozwodową skutecznie i bez zbędnych komplikacji.
Artykuł we współpracy z firmą https://www.rozwod-warszawa.pl/.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski