Nikt nie lubi przepłacać, dlatego chętnie szukamy różnych sposobów na oszczędność. Nie w każdej sferze życia jesteśmy w stanie to zrobić, jednak istnieje rozwiązanie, które sprawdzi się dla wszystkich. Warto poszukać oferty OC i AC, która okaże się tańsza od dotychczasowej polisy lub niższa od wyświetlonej na pierwszej wyszukanej stronie internetowej. Co musimy wiedzieć?
Rozszerzenie podstawowej polisy OC
Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, którą musi posiadać każdy właściciel pojazdu. W innym przypadku należy liczyć się z wysokimi karami, które w ostatnim czasie dodatkowo wzrosły. Wybierając OC, śmiało możemy postawić na najniższą składkę na rynku, ponieważ zakres działania ochrony obowiązuje nas na takiej samej zasadzie co najwyższa możliwość. Jest to ustalone przez przepisy, dlatego nie musimy martwić się o sytuacje, w których nasze OC stanie się mniej skuteczne, ponieważ oferty różnych towarzystw niczym się nie różnią.
Inaczej dzieje się w przypadku AC, czyli dobrowolnej polisy komunikacyjnej. Każda firma ubezpieczeniowa może ustalić zakres ochrony na własnych zasadach, które znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Autocasco (AC) jest rodzajem rozszerzenia podstawowej polisy, ponieważ pokrywa koszty związane m.in. z:
- kradzieżą samochodu z dowolnego miejsca,
- szkodami spowodowanymi przez zwierzęta,
- zalaniem auta w garażu,
- uszkodzeniem pojazdu przez innego kierowcę, który uciekł z miejsca zdarzenie.
Tańsze OC/AC – jak zaoszczędzić?
Sposobów jest kilka, dlatego należy dobrać taki, który będzie odpowiadał naszej sytuacji. Po pierwsze zanim upłynie rok i umowa z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowych automatycznie się nam przedłuży, powinniśmy zapoznać się z innymi ofertami dostępnymi na rynku. Może się okazać, że zmiany w cenach doprowadziły do wzrostu naszej składki i atrakcyjniejszą stawkę znajdziemy u innej firmy. Możemy sporo zaoszczędzić na takiej różnicy, korzystając ze skutecznej porównywarki na stronie https://najtaniejuagenta.pl/. Dodatkowo powinniśmy mieć świadomość, że przedłużając umowę, ubezpieczyciel powinien zmienić wartość naszego pojazdu, która z wiekiem się zmniejsza, co ma wpływ na wysokość AC.
Jeśli zależy nam na obniżeniu składki AC, należy wziąć pod uwagę zadeklarowanie udziału własnego. Oznacza to, że w razie jakiegoś zdarzenia, w którym ucierpi nasz samochód, część wartości szkody będziemy musieli opłacić samodzielnie. Mniejsza kwota pokrywana przez ubezpieczyciela to niższa cena polisy dla właściciela pojazdu. Poza tym warto zdecydować się na zakres ubezpieczenia obejmujący wyłącznie zdarzenia, których wystąpienie jest w naszym przypadku najbardziej prawdopodobne lub których szczególnie się obawiamy. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie AC mini.
Unikaj tych błędów
Na niższe OC/AC mogą liczyć kierowcy, którzy wykazują się bezszkodową jazdą. Gdy posiadamy rozszerzoną polisę, nie oznacza to, że możemy pozwolić sobie na więcej, wychodząc z założenia, że w razie wypadku ubezpieczyciel za wszystko zapłaci. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, dlatego nie można zacząć zachowywać się nieodpowiedzialnie. Dodatkowo nie warto zgłaszać do towarzystwa ubezpieczeniowego każdej, nawet najmniejszej, szkody, ponieważ pozbawia nas to zniżek, które mają wpływ na wysokość składki.