Sport lub hobby, możliwość spędzenia czasu z przyjaciółmi lub samotny pobyt na łonie natury – wędkarstwo uprawiamy z różnych powodów, a gdy nas wciągnie, jesteśmy w stanie poświęcić mu cały wolny czas. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wędkowaniem, powinny zadbać o podstawowy ekwipunek, w którym obowiązkowo powinna znaleźć się dobra, solidna żyłka.
Sprzęt i akcesoria wędkarskie dostępne są w wieli kategoriach cenowych. Doświadczeni wędkarze nierzadko potrafią wydać na nie całkiem spore pieniądze. Osoby początkujące, które jeszcze nie wiedzą, czy wędkarstwo faktycznie je wciągnie, nie muszą inwestować w najlepszej klasy akcesoria. Co jednak nie oznacza, by decydować się na najtańsze rozwiązania. Jeśli wybierzemy żyłkę z najniższej półki cenowej, będzie się ona plątała, często zrywała, a co za tym idzie – wędkowanie, zamiast uspokajać, może powodować sporo nerwów. Jak wybrać żyłkę, aby móc szybko cieszyć się pierwszymi udanymi połowami?
Żyłka pojedyncza czy pleciona?
Wśród dużego wyboru żyłek wędkarskich możemy wyróżnić dwa ich rodzaje: żyłki plecione i pojedyncze. Te pierwsze są wykonane z kilku włókien, które są ze sobą splecione. Są bardzo wytrzymałe, ale mają niską elastyczność. Początkujących wędkarzy może również odstraszać ich dosyć wysoka cena. Żyłki pojedyncze są wykonane z jednego włókna, mają wysoką elastyczność, choć czasem ich wytrzymałość może pozostawiać wiele do życzenia. Są jednak zalecane początkującym wędkarzom, którzy chcą rozpocząć przygodę z wędkowaniem bez nadmiernych wydatków. Pamiętajmy jednak, by zaopatrywać się w akcesoria wędkarskie w dobrych i sprawdzonych sklepach, a także wybierać rozwiązania pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów. Warto też skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów wędkarzy lub skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawców w sklepach wędkarskich – to zdecydowanie lepsza opcja niż kupowanie w ciemno.
Żyłka dopasowana do metody łowienia
Żyłkę wędkarską należy wybierać nie tylko w zależności od poziomu umiejętności, ale również od metody łowienia. W tej kwestii producenci dają nam wybór pomiędzy żyłkami tonącymi i pływającymi. Te pierwsze są odpowiednie do łowienia metodami gruntowymi lub spławikowymi, te drugie są odpowiednie, gdy przynęta podawana jest na powierzchni wody. Zwracajmy również uwagę na kolor żyłki, który – wbrew pozorom – ma znaczenie. Najlepsze żyłki to takie, które wtapiają się w kolorystykę dna, są niewidoczne dla ryb i nie połyskują. W tej kwestii odpowiednią opcją będą żyłki matowe, bezbarwne lub w kolorze niebieskim. Nie mając pewności, co wybrać, dobrym wyborem będzie żyłka uniwersalna.