Oświetlenie jako klucz do udanych zdjęć: porady dla fotografów

4 min czytania
Oświetlenie jako klucz do udanych zdjęć: porady dla fotografów

Oświetlenie jako klucz do udanych zdjęć: porady dla fotografów

Bez odpowiedniego oświetlenia nie da się zrobić wysokiej jakości zdjęcia. Nawet jeśli masz profesjonalną modelkę, drogi sprzęt, ale źle ustawisz światło, sesja zdjęciowa zakończy się niepowodzeniem. Dlatego przed naciśnięciem spustu migawki zastanów się, w jakim stopniu odpowiednie jest obecne oświetlenie, czy potrzebujesz użyć lampy błyskowej lub dodatkowych źródeł światła. Niestety nie ma ścisłych zasad, jak dobrze ustawić światło, nawet doświadczeni fotografowie czasem popełniają błędy i muszą poprawiać ujęcia w edytorach graficznych. Istnieją jednak pewne zalecenia dotyczące tego, w jakim świetle lepiej fotografować i jak najlepiej ustawić aparat. Poniżej przedstawimy jakie błędy najczęściej popełnia się przy wyborze światła i jak ich unikać, aby uzyskać dobre zdjęcia.

Najczęstsze błędy w oświetleniu

Różni fotografowie mają odmienne podejścia i preferencje dotyczące oświetlenia podczas fotografowania. Niektórzy lubią fotografować w naturalnym świetle słonecznym, inni wolą oświetlenie studyjne, a są też fotografowie, którzy specjalizują się wyłącznie w fotografii nocnej. Niezależnie od wybranej opcji, staraj się unikać następujących błędów:

  • Nawet jeśli znalazłeś idealną lokalizację, która jednak ma złe warunki oświetleniowe, nie powinieneś dokonywać wyboru na korzyść wybranego wcześniej miejsca. Lepiej poszukaj bardziej doświetlonej lokalizacji. Jeśli jednak musisz zrobić zdjęcia w określonych okolicznościach, to koniecznie zabierz ze sobą dodatkowe lampy i specjalne reflektory

  • Jeśli na zdjęciu portretowym oczy modela prezentują się martwo, to powinieneś zmienić natężenie światła. Oko ludzkie natychmiast reaguje na wzrost światła. Im jest jaśniej, tym bardziej zwężają się źrenice i tym wyrazistsze staje się spojrzenie. Jeśli fotografujesz w cieniu, poproś modelkę, aby spojrzała w światło, a jej oczy natychmiast zabłysną. Można też podświetlić twarz białym reflektorem lub wykonać ujęcie z wyższego punktu, tak aby na twarz modelki padło rozproszone światło słoneczne.

  • W naturalnym świetle na twarzy i ciele modelki pojawiają się ciemne plamy. Dzieje się tak, ponieważ promienie słoneczne padają nierównomiernie na powierzchnię. Ramy okienne lub listowie mogą tworzyć obszary cienia na zdjęciu. Aby się ich pozbyć, poproś modelkę, aby stanęła tyłem do słońca lub wybierz miejsce, w którym nie będzie drzew ani innych obiektów rzucających cień.

  • Nie rezygnuj z fotografowania w południe. Każdy fotograf wie, że zdjęcia najlepiej robić w złotych” godzinach o świcie i przed zachodem słońca, kiedy słońce nie jest w zenicie, a światło na zdjęciu jest miękkie i ciepłe. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z robienia zdjęć w południe. Często ciekawe wydarzenia zdarzają się nagle, trzeba być gotowym na zrobienie dobrego ujęcia bez czekania na idealne oświetlenie. Fotografując w ciągu dnia, zawsze zrób kilka ujęć z różnymi kierunkami oświetlenia. Nawet przy agresywnym oświetleniu możesz uchwycić dobre ujęcia, jeśli wybierzesz odpowiednią kompozycję.

  • Upewnij się, że przy sztucznym oświetleniu źródła światła nie odbijają się w lustrach, oknach i polerowanych powierzchniach. Możesz usunąć odblaski i refleksy, przesuwając źródło światła, a także odpowiednio zmieniając kąt fotografowania.

  • Jeśli cień pada na jedną część twarzy, ujęcie może wyglądać ciekawie i artystycznie, ale najczęściej taki efekt uszkadza portret. Możesz naprawić sytuację, przesuwając źródło światła lub używając odbłyśnika. Dzięki temu cień zniknie, a twarz zostanie w pełni rozświetlona.

  • Blask, który jest zbyt mocny i oślepia oczy, można złagodzić, zmieniając ustawienia ISO na 800-1500. Lampa błyskowa nie będzie działać z pełną mocą, a model będzie czuł się bardziej komfortowo podczas fotografowania.

Pamiętaj, aby osiągnąć udane oświetlenie na zdjęciu, nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na sprzęt. Większość zdjęć można zrobić w naturalnym świetle. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, użyj lampy błyskowej i zwykłych lamp domowych. Profesjonalne softboxy, reflektory, zewnętrzne lampy błyskowe oczywiście nie są zbędne, ale ich obecność nie gwarantuje idealnego ujęcia.

Eksperymentuj z oświetleniem, fotografuj w świetle czerwonym, ultrafioletowym, spróbuj fotografować w nocy. Czasami nawet wtedy, gdy wydaje się, że oświetlenie jest niewystarczające, można uzyskać świetne fotki. Spróbuj fotografować z długim czasem otwarcia migawki i malować światłem, takie zdjęcia wyglądają oryginalnie i interesująco. Szukaj wielu źródeł światła, fotografuj cienie i sylwetki ludzi o zachodzie słońca. Z czasem i doświadczeniem nauczysz się sterować oświetleniem i dostosowywać je do różnych typów fotografowania. A najlepsze zdjęcia, które zrobisz, możesz zachować na pamiątkę, wywołując je np. tu: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec-warszawa.html

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf