Firmy telekomunikacyjne prześcigają się w ofertach, proponując coraz to wyższe prędkości połączenia i najbardziej zaawansowane technologie, w tym 5G. Czy są to jednak tylko czcze przechwałki mające niewielki związek z rzeczywistością? Odpowiedzi na to pytanie poszukali fachowcy z Notel Poland, którzy przeanalizowali, na jaką szybkość internetu 5G można liczyć w Warszawie.
Założenia badań
Przedsiębiorstwo Notel Poland zajmuje się m.in. badaniami sieci 5G – zatrudnieni w nim specjaliści w przeszłości już wykonywali pomiar pod kątem prędkości dostępnej dla użytkowników urządzeń mobilnych, a pod koniec 2021 r. przeprowadzili analizy dotyczące połączeń stacjonarnych. Na ich podstawie można stwierdzić, na jak szybki internet domowy w ramach sieci 5G mogą liczyć mieszkańcy Warszawy. W tym celu posłużono się profesjonalnym wyposażeniem obejmującym skanery PCTEL IBFlex i MXFlex oraz smartfony Xiaomi Mi 10 5G Pro M2007J3SG i Samsung S20 FE 5G. Dzięki temu sprzętowi możliwa jest rzetelna ocena infrastruktury sieciowej w odniesieniu do 5G.
W jaki sposób badanie zostało przeprowadzone? W jego trakcie wzięto pod uwagę przede wszystkim pakiety danych przesyłane w dół i górę. Właśnie tego rodzaju dane są przetwarzane z myślą streamingu materiałów wideo w najwyższych rozdzielczościach, w trakcie wideokonferencji online czy w monitoringu CCTV. Obszary, w obrębie których odbyło się badanie, zostały wybrane w drodze losowania – wytypowano 8 miejsc na terenie stolicy. Jakie wyniki udało się uzyskać?
Pobieranie najszybsze w Plusie
Jak się okazało, rezultaty uznano za satysfakcjonujące. Specjaliści ocenili, że prędkość, z jaką działa internet stacjonarny w Warszawie w ramach sieci 5G, jest wysoka i odpowiada parametrom podawanym w reklamach operatorów telekomunikacyjnych. Pod względem szybkości transmisji danych najlepiej wypadła firma Plus, która dzięki zastosowaniu najszerszego pasma o wartości 2600 MHz zapewnia średnią szybkość pobierania danych internetowych na poziomie 322 Mb/s.
Na drugim miejscu spośród wszystkich operujących w Warszawie telekomów uplasowało się T-Mobile z wynikiem 134 Mb/s, podczas gdy dla Orange wartości te osiągnęły 109,6 Mb/s. Na czwartej pozycji znalazł się Play z wynikiem 78,8 Mb/s. Warto jednak pamiętać, że są to uśrednione wyniki, a w niektórych lokalizacjach użytkownicy internetu domowego 5G mogą liczyć na jeszcze szybsze (ale też wolniejsze) działanie. Przykładowo, przy ul. Gwintowej Plusowi udało się osiągnąć aż 400 Mb/s pobierania, podczas gdy przy ul. Popularnej dla T-Mobile zanotowano 229,7 Mb/s, dla Orange 206,3 Mb/s, a dla Play 149,9 Mb/s. Miejsc z najniższymi wynikami nie podano.
Prędkość wysyłania danych najwyższa w Orange
Jeśli chodzi o szybkość wysyłania danych, osiągane prędkości były odpowiednio niższe. Okazało się, że o ile pod względem pobierania najlepiej radzi sobie Plus, o tyle w przypadku udostępniania danych najwyższe rezultaty odnotowuje Orange. Szybkość uploadu na poziomie 50 Mb/s plasuje firmę na pierwszym miejscu, na drugim zaś znajduje Play (48,2 Mb/s), na trzecim Plus (42,8 Mb/s), a na czwartym T-Mobile (23,8 Mb/s).
Powyższe informacje mają znaczenie nie tylko statystyczne, ponieważ realnie wpływają na ocenę poszczególnych operatorów telekomunikacyjnych w stolicy. Zastanawiając się, którą ofertę wybrać spośród propozycji zebranych w serwisie https://komorkomat.pl/, warto brać pod uwagę te wyniki. Są one szczególnie istotne dla osób, które często oglądają filmy w najwyższych rozdzielczościach, przeprowadzają liczne wideokonferencje, przesyłają online duże pliki czy wykonują inne czynności wymagające odbierania albo udostępniania znacznych ilości danych internetowych w krótkim czasie.