Rola detoksu w leczeniu uzależnień

Problem uzależnienia z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób, często bardzo młodych. Mowa tutaj nie tylko o alkoholu, ale także narkotykach i innego rodzaju substancjach. Uzależnić może się każdy, niezależnie od wieku i grupy społecznej. Osoby, które chcą poradzić sobie z tym problemem, powinny decydować się na terapię, koniecznie poprzedzoną detoksem.

Detoks – początek leczenia uzależnienia

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak szkodliwe może być nadmierne spożywanie narkotyków lub alkoholu. Z czasem prowadzi do uzależnienia – nie tylko psychicznego, ale także biologicznego. To z kolei wpływa niszcząco na cały organizm człowieka. Śmiało można powiedzieć, że uzależnienie to powolna śmierć, która stopniowo niszczy poszczególne grupy narządów. Dodatkowo odbija się na psychice chorego, rujnując kontakty rodzinne, powodując agresję i niekontrolowane zachowania. Kiedy chory zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, może podjąć leczenie. To pierwszy krok do wyzdrowienia. Proces leczenia podzielony jest na dwa etapy: pierwszy z nich to detoks, drugi – terapia uzależnień.

Czym jest?

Detoks to odtruwanie organizmu, które trwać może od kilku do nawet kilkunastu dni. To krok niezbędny, jeśli chodzi o leczenie uzależnienia. Bardzo ważne, by osoba uzależniona podczas odstawiania alkoholu lub narkotyków miała profesjonalne wsparcie. Pierwsze objawy detoksu pojawiają się już po kilkunastu godzinach od spożycia ostatniej dawki substancji uzależniającej. Chory może odczuwać bardzo ciężkie objawy fizyczne. Bardzo ważne, by odbywał się on w specjalistycznym ośrodku – w przeciwnym wypadku chory po pojawieniu się pierwszych objawów zrezygnuje z niego już w pierwszej fazie. Specjalistyczne placówki mogą zagwarantować osobom chorym komfort na każdym etapie detoksu.

Jakie objawy może dać detoks?

Detoks to niezbędny proces, aby pacjent mógł zacząć podejmować świadome decyzje i rozpocząć terapię uzależnień. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo trudne przeżycie, którego objawy są następujące:

  • skurcze,
  • wymioty,
  • drżenie,
  • zaburzenia świadomości,
  • biegunka,
  • omamy,
  • bezsenność,
  • lęki,
  • drażliwość,
  • niepokój.

Wsparcie specjalistów podczas detoksu – na czym polega?

Chorzy, którzy proces detoksu przechodzą w specjalistycznych ośrodkach, mogą liczyć na wsparcie na wielu płaszczyznach.

Przede wszystkim, w razie potrzeby otrzymają leki przeciwbólowe oraz kroplówki nawadniające organizm. Chory może liczyć także na podanie środków regulujących pracę serca oraz uspokajających, jeśli zajdzie taka konieczność. Wszystko po to, by zagwarantować osobie uzależnionej maksymalny komfort podczas procesu odtruwania. Specjaliści twierdzą, że właściwie przeprowadzony detoks nawet kilkukrotnie zwiększa szanse na wyjście z nałogu. Odpowiednia opieka sprawia, że chory odczuwa znacznie mniejszą ochotę na sięgnięcie po uzależniającą go substancję.

Detoks jest procesem koniecznym przy terapii uzależnień. Wszystko dlatego, że w trakcie sesji terapii osoba lecząca się nie może spożywać alkoholu lub narkotyków.