Nowoczesne ogrzewanie – pompa ciepła. Działanie, instalacja, rentowność

Ekologiczne rozwiązania są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także człowieka. Przykładem są pompy ciepła, czyli bezemisyjne urządzenia przeznaczone do ogrzewania. Co sprawia, że są tak opłacalne?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze pobierające energię z powietrza lub gruntu. Służy ono przede wszystkim do zapewniania ciepła pomieszczeniom wewnątrz budynku. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkową funkcję podgrzewania wody użytkowej. Ze względu na sposób działania pompa ciepła nie wytwarza spalin. Dzięki temu rozwiązanie to uznaje się za ekologiczne.

W zależności od metody generowania energii termicznej część konstrukcji pompy ciepła montuje na powierzchni lub pod ziemią. Pierwsza metoda dotyczy urządzeń wykorzystujących powietrze. Drugą metodę stosuje się w przypadku budowy instalacji pompy pobierającej ciepło z gruntu. Co ważne, sprzęt pracuje przez cały rok, a na jego działanie nie mają wpływu aktualne warunki atmosferyczne.

Instalacja pompy ciepła

Montaż pompy ciepła zaczyna się od wykonania projektu. Firma go wykonująca zwraca uwagę m.in. na właściwości izolacyjne budynku. Pod tym kątem sprawdzane są ściany, podłogi, dach, okna i drzwi. Później technicy wyliczają zapotrzebowanie na ciepło i wodę. Zależy to od powierzchni domu, liczby jego mieszkańców i materiałów użytych do zbudowania obiektu. Na tej podstawie można wybrać pompę ciepła o konkretnych właściwościach.

Kolejny krok to wybór miejsca na instalację. W przypadku pomp powietrznych jednostkę zewnętrzną montuje się w odległości do 30 cm od ściany domu oraz minimum 40 cm nad ziemią. Urządzenia pobierające ciepło z gruntu wymagają wywiercenia otworu na co najmniej 20 m. Jednostkę wewnętrzną instaluje się w budynku. Ze względu na małe rozmiary urządzenia nie trzeba wygospodarowywać osobnego pomieszczenia, a tym samym można je zamocować w piwnicy.

Zalety instalacji pompy ciepła

Działanie niezależnie od warunków pogodowych i niewielkie rozmiary to tylko część zalet, jakie daje pompa ciepła. Takim sposobem ogrzewania pomieszczeń warto się zainteresować także ze względu na niskie koszta eksploatacji. Wynikają one m.in. z bezawaryjnego działania instalacji nawet przez 20 lat.

Pompa ciepła nie wymaga przeznaczania pieniędzy na okresowe przeglądy. W połączeniu z niezawodnym i bezobsługowym działaniem sprawia to, że początkowy koszt z czasem się zwraca. Dodatkową oszczędnością jest brak wydatków na paliwo takie jak gaz, węgiel lub pellet. Po więcej informacji zapraszamy pod adres pompy ciepła Gdańsk.