Usprawnienia i innowacje na polskim rynku automatyki przemysłowej

Polscy inżynierowie z dziedziny automatyki przemysłowej nieustannie próbują odkryć innowacje technologiczne, które posłużą usprawnieniu różnych gałęzi przemysłu. Warto zaznaczyć, iż innowacje te często mają zasięg międzynarodowy. W poniższym artykule przedstawione wybrane innowacje, które powstały dzięki ogromnej pracy i wysiłku polskich firm i ich specjalistów.

Zrobotyzowany System Murarsko Tynkarski (ZSMT)

Branża budowlana wciąż się rozwija w celu usprawnienia poszczególnych etapów budowy. Z tego względu, po wcześniejszych przeprowadzonych badaniach, polscy specjaliści opracowali system murarsko-tynkarski, a jego pełna nazwa to Zrobotyzowany System Murarsko Tynkarski. Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, przeznaczonego na lata 2014-2020. Jak widać automatyzacja przemysłu to nie tylko automatyzacja linii produkcyjnych, ale szeroko rozumiane innowacje techniczne i nieszablonowe rozwiązania w wielu różnych branżach. Jeśli planujesz zoptymalizować proces, lecz nie masz pomysłu jak to zrobić, najlepiej zgłosić się do renomowanej firmy specjalizującej się w automatyce przemysłowej i produkcji maszyn. Przykładowo firma Inco-System https://inco-system.com/ poprzez indywidualne podejście do każdego klienta może poszczycić się nietuzinkowymi realizacjami w tej dziedzinie.

Hybrydowe ogniwa fotowoltaiczne H-PERC

Kolejnym usprawnieniem zaproponowanym przez polskich specjalistów jest innowacja w branży fotowoltaicznej, mianowicie ulepszenie poprzedniej wersji ogniw PERS. Zmian dokonano w konstrukcji i technologii wytwarzania tych ogniw, co znacznie usprawniło cały proces. Dzięki temu wzrosła efektywność ogniw, a z drugiej strony ich koszt produkcji został obniżony. Z tego względu otrzymano dwie innowacje w ramach realizacji tego projektu – innowacja procesowa zakładająca usprawnienie w technologii produkcji, jak innowacja konstrukcyjna, dotycząca nowoczesnej techniki konstrukcji tych ogniw fotowoltaicznych. Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

Innowacyjne materiały odzieży strażackiej

Istotnym usprawnieniem, nad którym prace specjalistów i inżynierów trwały aż 3 lata (od 2014 do 2017 roku), było wytworzenie unikalnych materiałów, które swoje zastosowanie będą miały w produkcji odzieży narażonej na wysokie temperatury. Z racji takiej funkcji materiały te mogą być wykorzystane w produkcji odzieży dla strażaków, spawaczy i innych pracowników, którzy pracują w trudnych warunkach ze względu na wysoką temperaturę. To niezmiernie ważna innowacja, gdyż w szczególności odzież ta ma chronić ludzkie życie i zdrowie tych osób, które wykonując codziennie obowiązki w pracy są narażone na szkodliwe warunki. To niezwykle istotne, że w obecnych czasach specjaliści poszukujący nowych rozwiązań technologicznych nie biorą pod uwagę jedynie czynników finansowych dla przedsiębiorstwa, ale także poprawę warunków pracy pod względem zdrowotnym i bezpieczeństwa pracowników.